Donald Tusk zabrał głos ws. 800+. Jednoznaczna deklaracja

Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu był pytany o przyszłość programu 800+.

Publikacja: 29.10.2024 15:54

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Marcin Obara

arb

Tuska spytano czy przewiduje jakąś modyfikację programu 800+ w związku z tym, że program ten nie przyniósł pożądanych skutków, jeśli chodzi o poprawę sytuacji demograficznej Polski.

Donald Tusk o 800+: Nasz rząd wziął na siebie ten słodki ciężar

- Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą nie po raz pierwszy wmówić Polakom, że jeżeli ja jestem premierem to znaczy, że coś zabiorę - odparł Tusk w kontekście ewentualnych zmian w programie.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce likwidacji lub ograniczenia świadczenia 800+

- Lata temu, gdy wróciłem na stanowisko przewodniczącego PO (w 2021 roku – red.) powiedziałem, że nic co było dane nie zostanie odebrane. 500+ zamieniło się w 800+, to nasz rząd wziął na siebie ten słodki ciężar, by móc wypłacić 800 zł na każde dziecko. I nic się tutaj nie zmieni – zapewnił premier.

Donald Tusk: 800+ ma cele inne niż demograficzne

W kontekście wypowiedzi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej Tusk stwierdził, że powiedziała ona jedynie, że „ten i inne programy na razie nie przyczyniły się do pozytywnej zmiany, jeśli chodzi o demografię”.

- Ale ten program ma też inne cele – przede wszystkim wyciąganie z ubóstwa setek tysięcy polskich rodzin, które mają dzieci – podkreślił Tusk.

- Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń, 800+ będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak długo będę odpowiadał za pracę tego rządu – dodał. 

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, sprawozdanie z wykonania ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci za 2023 rok, które trafiło do Sejmu wskazuje, że „program »Rodzina 500+« miał bardzo ograniczony wpływ na dzietność: prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Mimo dużych wydatków – jak wynika z wspomnianego wcześniej sprawozdania – program 500+ a obecnie 800+ nie doprowadził do trwałego wzrostu dzietności w Polsce. W 2023 r. wskaźnik dzietności wyniósł 1,17, czyli spadł do poziomu sprzed wprowadzenia programu „500+”, gdy sięgał on 1,29. Tymczasem, by zapewnić zastępowalność pokoleń, wskaźnik dzietności powinien mieć wartość 2,1. Według danych za 2022 rok, Polska miała piąty najniższy wskaźnik dzietności w UE.

W sondażu SW Research dla rp.pl 53,7 proc. badanych opowiedziało się za likwidacją lub ograniczeniem programu 800+. Ograniczeniem mogłoby być np. wprowadzenie kryterium dochodowego od którego uzależniona byłaby wypłata świadczenia.

Tuska spytano czy przewiduje jakąś modyfikację programu 800+ w związku z tym, że program ten nie przyniósł pożądanych skutków, jeśli chodzi o poprawę sytuacji demograficznej Polski.

Donald Tusk o 800+: Nasz rząd wziął na siebie ten słodki ciężar

Pozostało 90% artykułu
Polityka
PiS szykuje się do wystawienia kandydata. Nawrocki jako "kandydat obywatelski"
Polityka
Hołownia na bakier z "lex Hołownia". Szybkie procedury wciąż częste w Sejmie
Polityka
Prawybory w KO. Trzaskowski pokonał Sikorskiego. „Mam bardzo mocny mandat i dużo odwagi”
Polityka
Radosław Sikorski kontra Rafał Trzaskowski. Wiemy, kto wygrał prawybory w KO
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
„Zrobię im posiedzenie 24 grudnia”. Szymon Hołownia ostrzega posłów ws. Wigilii