O swojej decyzji 4 października minister Hanna Wróblewska poinformowała władze muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu oraz fundacji „Libertas”, która jest właścicielem bezcennych zabytków.
Szefowa resortu wycofała się z listu intencyjnego, który 1 lipca 2022 r. podpisał ówczesny minister prof. Piotr Gliński. Porozumienie to zakładało utworzenie przez resort kultury nowej instytucji i jej współprowadzenie.
Dlaczego resort kultury nie chce muzeum w Szwajcarii?
Jak czytamy w piśmie, do którego dotarliśmy, powodem wycofania się mają być „stojące aktualnie przed państwem polskim wyzwania wynikające z uwarunkowań finansowych i geopolitycznych”.
Hanna Wróblewska stwierdziła jednocześnie, że nadal będzie wspierała placówkę, i zaproponowała, aby muzeum uczestniczyło w programach ministerialnych skierowanych do organizacji polonijnych (np. z grantów), ale też deklaruje pomoc w organizacji wyjazdów ekspertów i kuratorów, którzy mogą wspierać placówkę. Proponuje utworzenie wystawy czasowej Muzeum Polskiego w hotelu Schwanen na powierzchni 130 metrów kwadratowych, a także korzystanie „na warunkach uzgodnionych z Instytutem Pileckiego” z sali bankietowej „do organizacji konferencji, spotkań oraz innych wydarzeń”.
Czytaj więcej
Z kontroli wykonania budżetu resortu kultury, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, wiemy ile kosztują niektóre inwestycje oraz wydarzenia organizowane przez placówki podległe temu ministerstwu, m.in. Instytut Pileckiego i biuro programu „Niepodległa”.