Obietnica rozliczenia rządów PiS za nieprawidłowości, do których miało dochodzić w latach 2015-2023, była jednym z postanowień umowy koalicyjnej, zawartej 10 listopada 2023 roku między KO, Polską 2050, PSL i Nową Lewicą.
Co partie tworzące rząd Donalda Tuska zapisały w umowie koalicyjnej ws. rozliczania rządów PiS?
„Bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników musi zostać nazwane i rozliczone. Bez rozliczenia patologii i przestępstw poprzedniej władzy nie ma i nie będzie sprawiedliwej i praworządnej Polski. Konstytucyjna zasada, że wszelkie działania władz publicznych muszą się mieścić w granicach prawa i znajdować w nim oparcie będzie fundamentem zarówno procesu rozliczeń, jak i działań rządu utworzonego przez Koalicję” - napisali w umowie koalicjanci.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wreszcie projekt rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwości, który odbiera możliwość przyznawania dotacji poza konkursem.
W dalszej części umowy można było przeczytać o „pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności, za upartyjnienie instytucji publicznych, za sprzeniewierzanie środków publicznych i za ich bezprawne, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie”, powołanie komisji śledczych i ukaranie osób winnych „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników i innych funkcjonariuszy publicznych, a także nakłaniania do takiego działania; sprzeniewierzenia środków publicznych na cele partyjne i osobiste; nepotyzmu w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa oraz korupcji politycznej, w tym powoływania się na wpływy; zorganizowanego systemu siania nienawiści w mediach rządowych i innych środkach masowej komunikacji skierowanego przeciwko obywatelom, działaczom opozycji i organizacji pozarządowych; wykorzystywania środków i instytucji publicznych takich jak media i spółki Skarbu Państwa do wpływania na decyzje wyborcze społeczeństwa; fałszerstw dokumentów i fałszerstw urzędniczych”.
Z obietnic tych najszybciej zrealizowano obietnicę dotyczącą powołania komisji śledczych – w Sejmie powstały trzy takie komisje: ds. afery wizowej, ds. użycia oprogramowania Pegasus i komisja zajmująca się tzw. wyborami kopertowymi.