Japonia, trzecia gospodarka świata, mierzy się obecnie ze skutkami spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i wysokimi kosztami importu, które odbijają się na eksporcie Japonii i aktywności japońskiego przemysłu.
Wśród czynników ryzyka dla japońskiej gospodarki - oprócz globalnego spowolnienia gospodarczego, wzrostu cen i zakłócenia łańcuchów dostaw - w raporcie wymieniana jest też sytuacja epidemiczna w Chinach.
Rząd Japonii po raz pierwszy od sześciu miesięcy obniżył swoją prognozę dotyczącą poziomu produkcji przemysłowej
Od 7 grudnia Chiny łagodzą politykę "zero COVID", w ramach której od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Państwie Środka chińskie władze prowadziły działania mające na celu całkowite wygaszanie ognisk zakażeń koronawirusem poprzez ścisły reżim kwarantanny i lokalne lockdowny. Pekin zdecydował się odejść od tej polityki w związku z falą protestów w kraju - co budzi obawy ekspertów ds. ochrony zdrowia wskazujących, że chińskie społeczeństwo, pozbawione naturalnej odporności w związku z dotychczasowym izolowaniem Chińczyków od kontaktów z wirusem, czeka teraz fala zakażeń, która w ciągu kilku miesięcy może objąć nawet 60 proc. populacji tego kraju, czyli 10 proc. mieszkańców Ziemi.
Czytaj więcej
Xi miał kierować krajem żelazną ręką. Po to przejął najwięcej władzy od czasów Mao. Ale nagłe zniesienie restrykcji covidowych wskazuje na brak planu rządzenia.