„Badania empiryczne wykazały obniżanie się statusu polszczyzny jako tworzywa tekstów naukowych w większości dyscyplin” – to jedno ze zdań podsumowujących najnowsze sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego, przygotowane przez Radę Języka Polskiego. Dotyczy statusu języka polskiego w nauce.
Kluczowe tematy
Rada, umocowana ustawowo instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego, przedstawia takie sprawozdania co dwa lata. Każde omawia ważne jej zdaniem zagadnienia z punktu widzenia polszczyzny.
Czytaj więcej
Każdy, kto widział skecz Neo-Nówki, wie, że chociaż aktorów na scenie jest trzech, to skecz ma jednego bohatera.
Np. sprawozdanie ogłoszone w 2015 roku dotyczyło tekstów w obrocie konsumenckim, czyli m.in. ulotek, instrukcji obsługi i różnego rodzaju umów. Najbardziej alarmujące wnioski dotyczyły umów podsuwanych przez operatorów telekomunikacyjnych. Zdaniem rady niektóre zdania mają ponad sto wyrazów, a do ich zrozumienia potrzeba doktoratu.
Z kolei w 2019 roku rada przyjrzała się paskom informacyjnym z „Wiadomości” TVP. Jej zdaniem 75 proc. spośród ponad 300 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną.