Kernel Holding (Kernel) 15 maja 2023 r. złożył do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wniosek o wyrażenie zgody na wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Wniosek trafił do KNF po podjęciu przez radę dyrektorów Kernelu uchwały o zamiarze wycofania akcji spółki z polskiej giełdy. Fakt, że to właśnie rada dyrektorów decydowała na poziomie korporacji o tak istotnej dla akcjonariuszy kwestii jest szczególnie interesujący z perspektywy prawnej i możliwości skutecznego wycofania akcji spółki z siedzibą w Luksemburgu z obrotu na rynku regulowanym w Polsce.
Zmiana definicji
Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółkach publicznych, KNF na wniosek spółki publicznej, udziela zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym, tzw. delisting, jeżeli zostały spełnione dwa główne warunki.
Pierwszym z nich jest żądanie zwołania przez akcjonariusza lub akcjonariuszy obrad walnego zgromadzenia lub innego właściwego organu stanowiącego spółki i podjęcie, większością dziewięciu dziesiątych głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego, uchwały o wycofaniu akcji z obrotu na rynku regulowanym.
Drugim obowiązek uprzedniego ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji tej spółki przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy, przy czym obowiązek ten spoczywa na akcjonariuszu lub akcjonariuszach żądających umieszczenia w porządku obrad walnego zgromadzenia lub innego właściwego organu stanowiącego sprawy podjęcia uchwały o delistingu.
Spółka publiczna to spółka, której co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzona do obrotu w alternatywnym systemie obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To ważne w kontekście innej, podobnej sprawy sprzed nowelizacji wprowadzającej tę definicję.