Ceny mieszkań w Europie analizuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
Dane naszego portalu wskazują, że pod koniec czerwca przeciętna ofertowa cena nowych lokali w Warszawie wciąż przekraczała 10 tys. zł za mkw. Oznacza to bardzo dużą różnicę względem ogólnopolskiej średniej. Warto zatem sprawdzić, czy warszawski rynek pod względem cen jest bardziej oderwany od krajowych realiów niż na przykład praski lub budapesztański. Sprawdziliśmy, posługując się danymi firmy Deloitte.
Firma Deloitte w swoim najnowszym raporcie poświęconym cenom nieruchomości mieszkaniowych pokazuje koszt zakupu nowych lokali w różnych metropoliach. Wskazuje też różnicę względem krajowej średniej. Dołączona tabela prezentuje ten drugi wskaźnik – dotyczy miast z części krajów. Pod uwagę wzięliśmy nie tylko stolice.
Jeżeli w jakimś kraju stołeczne miasto nie cechowało się najwyższym poziomem cen nowych mieszkań, to uwzględniono również „najdroższy" ośrodek miejski. Taka jest np. w przypadku Niemiec (Berlin/Monachium), Włoch (Rzym/Mediolan) i Hiszpanii (Madryt/Barcelona). Warto też zwrócić uwagę na podział Londynu, czyli osobne uwzględnienie cen nowych mieszkań z zewnętrznej i wewnętrznej części tego miasta.
Zestawienie wskazuje, że wynik Warszawy z 2019 roku, czyli poziom transakcyjnych cen 1 mkw. nowych „M" wynoszący 139 proc. krajowej średniej wcale nie jest ewenementem na tle Europy. Podobne wartości odnotowano m.in. w Budapeszcie, Belgradzie, Brukseli, Pradze i Rzymie. Wbrew pozorom, takie miasta jak np. Monachium, Paryż, Barcelona i Mediolan nie wyróżniały się zdecydowanie największą różnicą kosztów zakupu nowych lokali względem krajowej średniej. Dane z 2019 r. pokazują natomiast, że w Lizbonie przeciętne nowe „M" w przeliczeniu na 1 mkw. kosztowało aż 336 proc. krajowej średniej.