Rynek nieruchomości nie został objęty państwowymi pakietami antykryzysowymi. Raport „Biura i magazyny 2020. Nowa rzeczywistość?" ma być punktem wyjścia do dyskusji z decydentami, że wsparcie wciąż jest potrzebne.
Rzeczywiście, w kolejnych odsłonach tarczy antykryzysowej branża nieruchomości komercyjnych nie mogła liczyć na rozwiązania łagodzące skutki pandemii, mimo że niektóre nasze postulaty zostały częściowo uwzględnione. Ponadto w programie pomocowym zarządzanym przez PFR, tzw. tarczy finansowej dla przedsiębiorstw, branża wręcz została wykluczona – do dziś nie znamy racjonalnego uzasadnienia. Poza tym wiele zapisów tzw. tarcz antykryzysowych wspomogło inne branże kosztem przedsiębiorstw nieruchomościowych. Najbardziej jaskrawym przykładem jest zwolnienie najemców dużych centrów handlowych z płacenia czynszów i opłat eksploatacyjnych, podczas gdy właściciele galerii nie uzyskali jakiegokolwiek wsparcia.
Nasza organizacja sformułowała wiele postulatów, ale uwzględniono tylko nieliczne. Tymczasem branża nieruchomości komercyjnych odgrywa istotną rolę w budowaniu silnej gospodarki i poprawie sytuacji na rynku pracy w trakcie pandemii. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miała znaczący udział w pozyskiwaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i była ważnym impulsem rozwojowym dla rynku pracy wykształconych specjalistów w miastach regionalnych poza Warszawą.
Mamy więc nadzieję, że decydenci pochylą się nad sytuacją i zmienią podejście. Podkreślę, że nie tylko postulujemy doraźne wsparcie z uwagi na pandemię, ale też apelujemy o wielopłaszczyznowe działania wspierające rozwój rynku nieruchomości komercyjnych.
Jakiego rodzaju wsparcia i działań oczekujecie?