W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem tarczy antykryzysowej 3.0. Tym, co ucieszy inwestorów, jest propozycja odwieszenia biegu terminów do wydania decyzji środowiskowej i w postępowaniach wodnoprawnych, a także związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie linii kolejowych, dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowli przeciwpowodziowych i lotnisk.
Podobnie będzie w przypadku milczącej zgody przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła uproszczone formalności końcowe w przypadku budynków wielorodzinnych. Deweloper nie musi uzyskać pozwolenia na użytkowanie, wystarczy że zawiadomi nadzór budowlany o zakończeniu budowy. Pod warunkiem że powiatowy inspektor nie zgłosi sprzeciwu.
Problem w tym, że w tarczy antykryzysowej 2.0 bieg terminu milczącej zgody nie został odwieszony. Robi to dopiero projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Początkowo projekt wydłużał czas oczekiwania na milczącą zgodę z 14 do 21 dni, ale wycofano się z tego rozwiązania.
Nowe przepisy zawierają zmiany mające usprawnić funkcjonowanie geodezji. Wprowadzają możliwość poświadczania przez wykonawców prac geodezyjnych na zgodność z oryginałem kopii protokołów, map i innych dokumentów.
Obecnie jest to główna przeszkoda we wprowadzeniu pełnego elektronicznego obiegu tego typu dokumentów. Brak przepisu powoduje, że jeśli w wyniku pracy geodezyjnej, np. przy podziale działki, powstają wyżej wymienione dokumenty, muszą być w oryginale (w wersji papierowej) złożone do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.