– Pod względem łącznej liczby miejsc oferowanych w domach seniora Polska zajmuje dziesiąte miejsce w Unii Europejskiej – wskazuje Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE. Ta firma doradcza wraz z kancelarią Greenberg Traurig opracowała raport „Domy seniora w Polsce”.
– Jeśli zestawić liczbę miejsc w tego typu placówkach z populacją osób starszych, nasz kraj plasuje się na jednej z ostatnich pozycji w całej Europie – zaznacza Mikulska. – Liczba miejsc w obiektach opiekuńczych i innych placówkach opieki długoterminowej w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców mających ponad 65 lat jest w Polsce od sześciu do nawet siedmiu razy mniejsza niż u takich liderów jak Luksemburg, Holandia, Malta czy Belgia i ponadczterokrotnie mniejsza niż w Niemczech – dodaje. Podkreśla, że już teraz zapotrzebowanie na domy opieki jest w Polsce duże, a biorąc pod uwagę prognozowane zmiany demograficzne, będzie jeszcze rosło.
Kamil Majewski, partner w Greenberg Traurig, dodaje, że za rozwojem tego sektora muszą podążać stosowne ramy prawno-regulacyjne oraz jednolita praktyka organów m.in. w zakresie wydawania pozwoleń na prowadzenie obiektów. Ma to ułatwić inwestycje senioralne.
Z raportu wynika, że większość miejsc dla seniorów znajduje się w publicznych obiektach mieszkaniowych. – A tam miejsc przybywa wolno: od 2016 r. wzrost wyniósł 4 proc. – wskazują autorzy analiz. – Dynamicznie rosną prywatne placówki, w których od 2016 roku liczba miejsc dla seniorów zwiększyła się o 68 proc.
W 2022 r. w 902 publicznych obiektach pomocy społecznej znajdowało się ponad 84,6 tys. miejsc, a w 632 placówkach prowadzonych w ramach działalności gospodarczej lub statutowej było ich ponad 26 tys.