Z analiz portalu Domiporta.pl wynika, że w Warszawie ceny mieszkań w porównaniu z październikiem najbardziej rosną na Pradze-Północ, w Rembertowie, Śródmieściu i na Mokotowie. – Licząc rok do roku, z największymi wzrostami mamy do czynienia również w Rembertowie, na Ochocie, Ursynowie i Targówku – podaje Michał Guzowski, główny analityk serwisu Domiporta.pl. – Analizując rynek miesiąc do miesiąca, spadki dotyczą Wesołej, Woli i Ursusa. W dzielnicach gdzie liczba ogłoszeń jest tradycyjnie największa, z odczuwalną zmianą cen mamy do czynienia na Mokotowie, który odpowiada za 22 proc. ogłoszeń. W perspektywie 12 miesięcy w żadnej z dzielnic nie odnotowano spadku cen.
W Krakowie ceny spadły w pięciu dzielnicach. – Wzrosty odnotowaliśmy w 13 – mówi Michał Guzowski. - W większości ruchy cen są niewielkie , warto jednak zwrócić uwagę na Zwierzyniec, Prądnik Biały i Nową Hutę i Bronowice. Rok do roku we wszystkich dzielnicach obserwujemy wzrost ofertowych cen mieszkań - największe na Swoszowicach w Łagiewnikach i Zwierzyńcu.
Ciekawą sytuację, jak mówi ekspert Domiporty, mamy w Poznaniu. - Duże jednomiesięczne wzrosty cen w dzielnicach takich jak Piątkowo i Centrum występują równocześnie z podobnej wielkości spadkami na Naramowicach, Śródce, Dębcu – zwraca uwagę. - Tak duże wahania cen spowodowane są małą podażą mieszkań na sprzedaż w tych dzielnicach. Ze sporym spadkiem cen mamy do czynienia również na Grunwaldzie, gdzie ogłoszeń sprzedaży pojawia się dużo – 16 proc. wszystkich ogłoszeń w Poznaniu. Patrząc nieco szerzej, w przypadku Poznania na dynamikę zmian cen wpływa także zjawisko wyludniania się dzielnic centralnych na rzecz przedmieść i sąsiednich miejscowości.
Podsumowując, wzrosty dotyczą pięciu rejonów, natomiast spadki aż 11. - Co ciekawe, w przypadku Strzeszyna, Śródki i Centrum, ceny spadły również rok do roku – taką tendencję obserwujemy jeszcze tylko w Gdańsku, gdzie popyt przed pandemią napędzany był po części przez inwestorów z rynku najmu krótkoterminowego – zwraca uwagę analityk Domiporty.
Z analiz portalu wynika, że stosunkowo stabilną sytuację mamy we Wrocławiu. - Sprzedający mają znacznie wyższe oczekiwania tylko w Fabrycznej. Największe spadki odnotowujemy na Starym Mieście. Rok do roku wszędzie odnotowaliśmy wzrosty cen, największe na Psim Polu – podaje Michał Guzowski.