Indie: Łazik Chandrayaan-3 wylądował na Księżycu

Indyjski łazik Chandrayaan-3 wylądował w środę na południowym biegunie Księżyca. Oznacza to, że Indie stały się pierwszym w historii państwem, któremu takie lądowanie się udało.

Aktualizacja: 23.08.2023 15:32 Publikacja: 23.08.2023 07:24

Wizualizacja lądowania lądownika z indyjskim łazikiem na Księżycu

Wizualizacja lądowania lądownika z indyjskim łazikiem na Księżycu

Foto: AFP

arb

Ok. 14:30 łazik znalazł sie ok. 150 metrów nad powierzchnią Księżyca. Od pewnego momentu lądowanie zaczął obserwować premier Narendra Modi, który przebywa w RPA na szczycie BRICS.

Ok. 14:33 łazik wylądował na Księżycu.

Indie przeszły tym samym do historii jako pierwszy kraj, który przeprowadził udane lądowanie w rejonie południowego bieguna Księżyca.

Po lądowaniu łazika Chandrayaan-3 na Księżycu premier Indii Narendra Modi zapowiada misję załogową

- Dokonaliśmy miękkiego lądowania na Księżycu - oświadczył premier Modi łącząc się z Johannesburga z indyjską agencją kosmiczną (IRSO).

- Ten sukces należy do całej ludzkości i pomoże misjom księżycowym realizowanym przez inne kraje w przyszłości - mówił Modi.

Modi mówił też, że kraje "globalnego Południa" są w stanie realizować takie misje jak ta, której podjęły się Indie.

- To historyczny moment dla każdego mieszkańca Indii, jesteśmy wszyscy bardzo dumni... Chcę pogratulować wszystkim 1,4 mld obywateli naszego kraju - mówił też indyjski premier.

- Dziś jesteśmy w kosmosie - podkreślał. Modi zapowiedział jednocześnie, że w przyszłości Indie będą chciały wysłać załogową misję na Księżyc. - Indie dowiodły, że niebo nie jest granicą (sky is not the limit - parafraza angielskiego powiedzenia sky is the limit oznaczającego, że możliwości są nieograniczone - red.).

Udanego lądowania i zostania czwartym krajem świata, który wylądował na Księżycu, pogratulował Indiom szef NASA, Bill Nelson.

Co ciekawe budżet indyjskiej misji - ok. 74 mln dolarów - jest niemal dwukrotnie niższy niż budżet hollywoodzkiej superprodukcji "Barbie" (145 mln dolarów).

W weekend przy próbie lądowania w rejonie południowego bieguna Księżyca rozbił się rosyjski łazik, Łuna 25.

Czytaj więcej

Katastrofa rosyjskiej sondy na Księżycu. Fiasko prestiżowej misji

Lądowanie na Księżycu: Indie dołączają do USA, Chin i ZSRR

Łazik Chandrayaan-3 został wyniesiony na orbitę z kosmodromu w Andhra Pradesh przez rakietę LVM3 M4 14 lipca.

Łazik pięciokrotnie okrążył Ziemię, za każdym razem zwiększając odległość od niej, po czym zaczął zmierzać w stronę Księżyca. Na orbicie Księżyca znalazł się 5 sierpnia. W ubiegłym tygodniu lądownik oddzielił się od modułu, który przetransportował łazik na orbitę.

Przed środowym lądowaniem indyjskiego łazika na Księżycu tylko trzy kraje - USA, Chiny i ZSRR - przeprowadziły udane lądowania na Księżycu. Jednak żadnemu z nich nie udało się wylądować w rejonie południowego bieguna Księżyca.

Lądowanie w tym rejonie jest ważne, ponieważ w tamtejszych kraterach może znajdować się woda w postaci lodu. Potwierdzenie tego byłoby kluczowe dla planów stworzenia w przyszłości stałej bazy na Księżycu. Woda potrzebna jest m.in. do produkcji tlenu czy paliwa. Lód na Księżycu mógłby też być źródłem wody pitnej. 

Czytaj więcej

Indie: Koszt lądowania na Księżycu niemal dwa razy mniejszy niż budżet "Barbie"

Indie już raz próbowały przeprowadzić lądowanie w tej części Księżyca - łazik Chandrayaan-2 rozbił się przy takiej próbie w 2019 roku.

Problemem przy lądowaniu w tej części Księżyca jest trudny teren - znajduje się tu wiele zagłębień i kraterów.

Misja łazika z Indii na Księżycu ma trwać dwa tygodnie

Premier Indii, Narendra Modi nazwał misję łazika Chandrayaan-3 "nowym rozdziałem w odysei kosmicznej Indii". Mieszkańcy Indii modlili się o powodzenie misji.

Problemem przy lądowaniu w tej części Księżyca jest trudny teren - znajduje się tu wiele zagłębień i kraterów. Misja indyjskiego łazika na Księżycu ma trwać dwa tygodniePremier Indii, Narendra Modi nazwał misję łazika Chandrayaan-3 "nowym rozdziałem w odysei kosmicznej Indii". Mieszkańcy Indii modlą się o powodzenie misji.
Misja indyjskiego łazika ma trwać zaledwie dwa tygodnie. W tym czasie łazik przeprowadzi serię eksperymentów, by ustalić skład mineralny powierzchni Księżyca.

Przed lądowaniem indyjska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia Księżyca wykonane z orbity.

Ok. 14:30 łazik znalazł sie ok. 150 metrów nad powierzchnią Księżyca. Od pewnego momentu lądowanie zaczął obserwować premier Narendra Modi, który przebywa w RPA na szczycie BRICS.

Ok. 14:33 łazik wylądował na Księżycu.

Pozostało 95% artykułu
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu