Naukowcy wcześniej szacowali, że Arktyka nagrzewa się około dwa razy szybciej niż cały glob. Nowe badanie wskazuje, że jest to znaczne niedoszacowanie niedawnego ocieplenia. Autorzy raportu, opublikowanego w czasopiśmie "Communications Earth & Environment" stwierdzają, że w ciągu ostatnich 43 lat region ocieplił się 3,8 razy szybciej niż cała planeta.
Badanie obejmuje okres od 1979 roku, kiedy rozpoczęły się wiarygodne satelitarne pomiary globalnych temperatur, do 2021 roku.
- Arktyka jest bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie niż wcześniej sądzono – mówi Mika Rantanen z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, który jest jednym z autorów badania.
W ostatnich latach pojawiły się wskazówki, że Arktyka nagrzewa się nawet szybciej niż przewidywały modele komputerowe. Fale upałów na dalekiej północy spowodowały pożary lasów i oszałamiające tempo topnienia lodu w regionie okołobiegunowym, który obejmuje Alaskę, Arktyczną Kanadę, Grenlandię, Skandynawię i Syberię.
Czytaj więcej
Wody z topniejących lodowców w Himalajach zalewają całe wioski. Zmiany klimatyczne na dachu świata zagrażają milionom ludzi, a także zasobom wody pitnej i wielu elektrowniom wodnym.