Wśród kluczowych polskich spółek technologicznych mamy też grupę Comp. Z jej urządzeń fiskalnych korzysta około 65 proc. polskich sklepów detalicznych. Ponadto firma oferuje usługi bezpieczeństwa sieciowego i kryptografii. Rozwija też M/platform, czyli cyfrową platformę usług wspierającą lokalne sklepy. Comp szacuje, że niemal 70 proc. polskiego rynku handlu detalicznego ma techniczne możliwość przyłączenia się do M/platform.
Trwająca pandemia zwiększyła popyt na rozwiązania ułatwiające zdalną komunikację (np. chaty, wirtualni asystenci głosowi). Beneficjentem tych zmian jest wrocławski LiveChat, jeden z wiodących graczy wspierających komunikację biznesową online. Z jego flagowego rozwiązania korzysta już ponad 32 tys. firm ze 150 krajów. W okresie styczeń – marzec 2021 r. przychody wrocławskiej firmy urosły o niemal 40 proc.
Niebagatelną rolę w transformacji technologicznej kraju odgrywają telekomy, m.in. Cyfrowy Polsat, który mocno stawia na rozwiązania 5G. Bez tej technologii trudno wyobrazić sobie nowoczesną gospodarkę. W 2023 r. 90 proc. populacji Polski i 58 proc. terytorium znajdzie się w zasięgu 5G – wynika z raportu Analysys Mason. Inwestycja w 5G ma przynieść Polsce w ciągu dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro. Z kolei gospodarki 27 badanych w raporcie krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, dzięki cyfrowej transformacji opartej na technologii 5G mogą zyskać w sumie 250 mld euro.
...i odbiorcy usług
W każdym sektorze znajdziemy technologicznych liderów. W niektórych branżach możemy ich co prawda policzyć na palcach jednej ręki, ale są i takie sektory, które wyróżniają się pozytywnie nawet na tle innych krajów. Mowa np. o bankach. Nie jest przesadą stwierdzenie, że polskie banki są w awangardzie cyfryzacji na skalę europejską. Aktywny we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań jest m.in. Pekao. To on przed laty jako pierwszy uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową i zastosował biometrię. W ramach grupy działa obecnie Laboratorium Innowacji.
Również na rynku kapitałowym znajdziemy pozytywne technologiczne akcenty. Giełda Papierów Wartościowych wystartowała w 1991 r. i od tego czasu zrobiła potężny skok. Obecnie pod względem liczby notowanych spółek i łącznej kapitalizacji firm krajowych GPW jest liderem wśród giełd regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Mocno stawia na technologie. Przewodniczy inicjatywie giełd Trójmorza i aspiruje do roli regionalnego hubu dla tzw. jednorożców. Giełda chce nie tylko korzystać z najlepszych rozwiązań technologicznych, ale również tworzyć własne, które będzie mogła oferować na globalnym rynku finansowym.
Pozytywnie wyróżnia się też cyfryzacja polskiego handlu. Szeroko zakrojone innowacje wdrażają zarówno sieci tradycyjne (np. Żabka), jak i platformy e-commerce, na czele z Allegro. W Allegro działa aktualnie niemal 100 zespołów deweloperskich, wśród nich także zajmujące się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Allegro jest beneficjentem rosnącego rynku e-commerce. To trend, który zostanie z nami na długo. Sam tylko rynek usług kurierskich w 2020 r. wzrósł o jedną trzecią – podał UKE w najnowszym raporcie o rynku pocztowym. Wolumen dostarczonych przesyłek poszedł w górę o 196 mln sztuk w stosunku do 2019 r. (wzrost o prawie 45 proc.). Jeżeli potwierdzą się prognozy wzrostu polskiego e-commerce, to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do 750 mln.