Od 28 lutego do 6 marca użytkownicy z Rosji pobierali aplikację Kiwix, która pozwala czytać Wikipedię bez internetu, średnio 5 tys. razy dziennie, wobec 100 razy dziennie przez cały 2021 r. – powiedział gazecie Kommersant przedstawiciel szwajcarskiego stowarzyszenia Kiwix.
Zainteresowanie sposobem czytania Wikipedii offline wzrosło po tym, jak Fundacja Wikimedia ogłosiła 1 marca, że Roskomnadzor zamierza zablokować encyklopedię pod pretekstem fałszywych informacji w artykule „Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)”. Udział rosyjskich odwiedzających witrynę Kiwix wzrósł z 2-4 proc. w styczniu do 30-40 proc. pod koniec lutego.
Oprócz kopii Wikipedii, Kiwix umożliwia pobieranie archiwów innych zasobów edukacyjnych i informacyjnych - TED, StackExchange, wikiHow. Niektórzy Rosjanie wchodzą na stronę aplikacji za pomocą linków z Wikipedii i Meduzy (ogłoszonej w Federacji Rosyjskiej jako agent zagraniczny), ale w większości ruch rośnie w sposób organiczny, co wskazuje na efekt szeptany, zauważa przedstawiciel Kiwix.
Roskomnadzor 2 marca uznał, że Wikipedia jest wykorzystywana do rozpowszechniania „oszukańczych treści mających na celu wprowadzenie w błąd rosyjskich użytkowników”.
Rosnące zainteresowanie kopią Wikipedii offline to skutek coraz poważniejszych zakłóceń Internetu w Rosji, mówi Stanisław Kozłowski, dyrektor wykonawczy Wikimedia RU.