„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowski
Wyjątkowe kulturalne, interdyscyplinarne wydarzenie łączy wiele dziedzin artystycznych, takich jak teatr, sztuki plastyczne, muzyka, czy film. Różnorodność płaszczyzn, będących szerokim polem do interpretacji dzieł mistrza Witolda Gombrowicza, pozwala wciąż odkrywać jego fenomenalną twórczość na nowo. Tegoroczne przedsięwzięcie organizowane jest zwłaszcza z myślą o młodym pokoleniu, które wśród wielu sposobów wyrazu artystycznego odnajdzie coś dla siebie.
Osią festiwalu jest konkurs na najlepszą realizację sceniczną utworu Gombrowicza. Przygotowane zostały również atrakcje towarzyszące, m.in. wernisaż prac w konkursie na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, koncerty oraz spotkania z artystami i twórcami. Impreza, zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Radomia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, cieszy się zainteresowaniem publiczności i krytyków. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski będzie dostępny równolegle w sieci. Mając na względzie oczekiwania młodego odbiorcy, który konsumuje sztukę również za pośrednictwem internetu, a także zważywszy na ograniczenia liczby widzów, spowodowane sanitarnymi obostrzeniami, organizatorzy stworzyli Studio Festiwalowe Online. Będzie ono transmitować spotkania z artystami w sieci.
Do Głównego Konkursu przystępują spektakle nie tylko z Polski, ale także z Europy. Codziennie prezentowane będą sztuki z wielu renomowanych teatrów. Na radomskiej scenie zostaną zagrane spektakle znanych i cenionych reżyserów, takich jak Kinga Dębska, Mikołaj Grabowski, Magdalena Piekorz, czy Waldemar Śmigasiewicz. Konkurs otworzy premierowa adaptacja „Pornografii", radomskiego Teatru Powszechnego. Po nim odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem wielkich osobowości polskiego teatru. Spektakle ocenia jury złożone z ludzi działających w świecie teatralnym od lat - krytyków, reżyserów, teatrologów. W tym roku zasiądą w nim: Bożena Sawicka - naczelnik Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, kulturoznawca i teatrolog, Jacek Wakar – dziennikarz i krytyk teatralny, Tomasz Tyczyński – dziennikarz i kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Kalina Cyz – dyrektor TVP Kultura oraz Łukasz Maciejewski - polski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, krytyk teatralny.
Codziennie po konkursowych prezentacjach w Klubie Festiwalowym odbywać się będą spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski – dziennikarz, pisarz oraz pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli.