A w dotychczasowej siedzibie MSN nad Wisłą można oglądać ostatnia wystawę w tym miejscu „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”, prezentującą magiczny malarski świat niezwykłej ukraińskiej artystki.
Z kolei Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42 zainauguruje Noc Muzeów w sobotę o godz. 21 specjalną instalacją wybitnej artystki Jadwigi Sawickiej, która w swej sztuce bada emocje ukryte w słowach, uruchamiając nowe konteksty i wydobywając zaskakujące znaczenia. Instalacja w oknach kamienic, w których mieści się muzeum, nosi tytuł „Rzeczy, ludzie, duchy” i nawiązuje do głównej muzealnej wystawy „Rzeczy warszawskie“ ze zbiorem różnorodnych przedmiotów opowiadających historię miasta. Inauguracji interwencji artystki towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, a odwiedzający będą mogli dołączyć do kolektywnego pisania wiersza na długim stole na Rynku i oprowadzania po wystawie. Tej nocy otworem stoją wszystkie oddziały Muzeum Warszawy.
Noc Muzeów przy Trakcie Królewskim i w jego okolicach
Zamek Królewski udostępni od godz. 19 do godz. 2 w nocy specjalną nocną trasę zwiedzania, obejmującą Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne oraz Apartament Królewski m.in. z Salą Wielą, Rycerską , Pokojem Marmurowym, Salą Tronową, Gabinetem Króla, Pokojem Sypialnym, Pokojem Canaletta; Sale Sejmowe i Senatorską ,w której uchwalono Konstytucję 3 maja, a także Pokój Królewiczowski, w którym można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski Konstytucja 3 maja 1792 roku i Kazanie Skargi). 0bowiązują bezpłatne bilety.
Zamkową Nocy Muzeów wzbogaci część muzyczna, współorganizowana z Muzeum Jazzu w Arkadach Kubickiego. Jej tematem przewodnim będzie jubileusz 100-lecia powstania Polskiej YMCA. W programie m.in.: koncert galowy laureatów X Młodzieżowego Jazzowego Konkursu „Magnolia” i koncert warszawskiego zespołu jazzu tradycyjnego The Dixie Fellows Jerzego Więckowskiego.
W Zachęcie przy pl. Małachowskiego 3 można od godz. 18 do 1 w nocy oglądać wystawy: „Datament” z instalacją, która była prezentowana w ubiegłym roku na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji;„Z popiołów” z pracami na temat współczesności, powstałymi po 2020 roku; malarstwa „Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki”; „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”; zbiorową prezentację „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz fotografię, rzeźby i instalacje Pauliny Mirowskiej na pokazie „Trofia”.
Warto także zajrzeć na ASP przy Krakowskim Przedmieściu 5, gdzie czeka mnóstwo wystaw, m.in. Rajmunda Ziemskiego, studentów z Pracowni Rzeźby i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz dr hab. Antoniego Grabowskiego i Kajetana Karkucińskiego, prac i technik graficznych na Wydziale Grafiki. Natomiast w Domu Handlowym Vitkac przy Brackiej 9 pokazywane będą dyplomy Katedry Mody ASP.