Wiele prezentowanych w niej zabytków wiąże się z panującymi w Polsce Wettynami. Obiekty pochodzą z kolekcji Augusta II lub powstały na zamówienie Augusta III.
Aranżacja ekspozycji nawiązuje do oryginalnych XVIII-wiecznych gabinetów porcelanowych. Obiekty stoją w pięciu szafach-witrynach holenderskich z około 1750 roku oraz na francuskich komodach i stole z pierwszej połowy XVIII wieku. Zabytkowe meble pełnią podwójną rolę – dekoracyjną i funkcjonalną.
Układ jest tematyczny i zarazem chronologiczny. Na wystawie znalazły się najwcześniej powstałe przykłady kamionki i porcelany böttgerowskiej, naczynia z serwisów do kawy i herbaty zdobione scenkami chinoiserie oraz wzorami dalekowschodnimi w typach Imari oraz Kakiemona, a także zespoły różnorodnych elementów z zastaw stołowych, zdobionych wzorami zaczerpniętymi z porcelany dalekowschodniej, m.in. „z czerwonymi smokami” czy „z żółtym lwem”. Wśród nich są naczynia z porcelany miśnieńskiej i dalekowschodniej pochodzących z kolekcji Augusta II.
Porcelana miśnieńska
Oddzielą część zajmuje porcelana miśnieńską dekorowaną motywami europejskimi. Do szczególnie cennych należą elementy serwisów zamówionych przez Augusta III, niektóre ze znakami królewskiej cukierni dworskiej: talerze z tzw. serwisu koronacyjnego, półmisek i filiżanka ze spodkiem z zastawy przeznaczonej do Zamku Królewskiego w Warszawie oraz naczynia z serwisu „zielony Watteau”.