W Polsce przebywa obecnie około 2 milionów Ukraińców. Rośnie też liczba Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni są do ucieczki z kraju. Wszyscy potrzebują dachu nad głową. W 2021 roku Fundacja Humanosh wyremontowała i otworzyła w Warszawie pierwszy Mirnyj Dom dla uchodźców, wówczas dla przybyszy z Białorusi. Po wybuchu wojny w Ukrainie, w 2022 otworzyła dla potrzebujących trzy kolejne placówki - dwie w Warszawie i jedną podwarszawskim Nadarzynie.
Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie tych domów dla uchodźców stało się możliwe dzięki dwóm wcześniejszym aukcjom charytatywnym, z których każda przyniosła ponad 100 tys. złotych. Nadal potrzebne są środki na ich utrzymanie.
- Ideą Mirnych Domów jest wspólnota, zaoferowanie mieszkańcom namiastki domowego, rodzinnego życia. W każdym domu jest wspólna przestrzeń, gdzie ludzie zbierają się wieczorami, oglądają tv, rozmawiają, wspólnie gotują. Przymusowa emigracja jest potężną traumą, dlatego nikt w niej nie powinien być skazany na samotność”- mówi Katarzyna Skopiec, prezes Fundacji Humanosh. opiekującej się uchodźcami politycznymi od wielu lat
Prace na aukcje przekazało ponad 30 artystów. Od 3 lutego może je będzie oglądać w Piękna Gallery przy Emilii Plater 10.
Reprezentują różne generacje, style, techniki i dyscypliny. Łączy je bezpośrednie lub pośrednie odwołanie do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku.