Pierwotnie otwarcie wystawy „Splendor i władza”, ukazującej mecenat króla Stanisława Augusta i jego księgozbiór, planowano na 9 maja. Przygotowania do niej trwały od kilku lat we współpracy z Narodową Biblioteką Ukrainy im. W.I. Wernadskiego w Kijowie i Gabinetem Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Plany pokrzyżowała wojna, ale jest już gotowy dwutomowy katalog prezentujący bezcenny księgozbiór Stanisława Augusta oraz zbiór esejów o królewskiej bibliotece pod redakcją naukową Aliny Dzięcioł i Tomasza Jakubowskiego. Obie publikacje ukazały się nakładem zamkowego wydawnictwa Arx Regia.
- Biblioteka Królewska założona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego pełniła ważne funkcje kulturotwórcze – mówiła podczas wczorajszej promocji Alina Dzięcioł.- Stała się miejscem prezentacji poglądów władcy na temat roli władzy, wiedzy i nauki w rozwoju narodu. Stanowiła zespół dziewięciu kolekcji o charakterze naukowym, które zgodnie z zamierzeniami monarchy były równocześnie pracowniami naukowymi. W ciągu ponad 30 lat panowania króla powstał nowoczesny księgozbiór, liczący w momencie śmierci monarchy ponad 18 tysięcy woluminów.
Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego dodał: - Prace nad wystawą trwały nieprzerwanie, mimo przeciwności wynikających z pandemii, a teraz z sytuacji, o której myślimy z drżeniem serc i napięciem, obserwując, co się dzieje na Wschodzie, kiedy barbaria moskiewska atakuje Kijów, Ukrainę i całą sferę wschodniej Europy. Cywilizacja europejska jest zagrożona. Mamy jednak nadzieję, że Ukraina zwycięży, że życie wróci na swoje tory, a my będziemy mogli niebawem gościć tę niezwykłą kolekcję w Zamku.
Gdy do wystawy dojdzie, po raz pierwszy od ponad 220 lat będziemy mogli zobaczyć fragment (około sto obiektów) księgozbioru ostatniego króla Stanisława Augusta , z zachowanego prawie w całości zbioru znajdującego się w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie.