„Zabytkowe macewy zostały użyte, jako podbudowa pod posadzkę garaży OSP” – poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Znaleziono ok. 40 fragmentów nagrobków. Pochodziły one ze sprofanowanego i zniszczonego przez Niemców w okresie II wojny światowej cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (obecnie miejscowość Chorupnik granicząca z Gorzkowem), który został założony po 1834 r.
„Macewy zostały przewiezione przez wykonawcę robót na teren cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (Chorupniku) i prowizorycznie zdeponowane obok lapidarium i kamienia z tablicą pamiątkową. Ze względu na ich dużą wartość historyczną i artystyczną, tj. użyty kamień, inskrypcje, polichromię, sposób ornamentowania, docelowo wyeksponowane zostaną w sposób, który pozwoli na zachowanie ich wartości zabytkowych” – dodaje konserwator zabytków.
Czytaj więcej
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje festiwal, który ma upamiętnić rocznicę odnalezienia pierwszej części archiwum Zagłady.
Niektóre inskrypcje na odnalezionych fragmentach macew zostały odczytane przez prof. dr. hab. Andrzeja Trzcińskiego z Lublina. Dzięki temu udało się przywrócić pamięci, imiona i nazwiska byłych mieszkańców Gorzkowa.
W kwietniu i lipcu 2021 roku urządzone zostało na cmentarzu żydowskim w Gorzkowie lapidarium. Prace zostały przeprowadzone z inicjatywy członków Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa.