„Umożliwią one rozwiązanie złożonych problemów – w dziedzinach takich jak medycyna, zmiana klimatu, logistyka lub energetyka – w ciągu kilku godzin, a nie miesięcy lub lat jak w przypadku obecnych systemów, i to przy dużo niższym zużyciu energii” – podaje Komisja Europejska.
Superkomputer zostanie umieszczony w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, które prowadzi od wielu lat prace badawczo-rozwojowe w zakresie obliczeń i komunikacji kwantowej. W konsorcjum projektowym z Polski uczestniczy także Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz firma Creotech Instruments SA, tworząca specjalistyczną elektronikę dla rynku kwantowego.
– Wskazanie Polski i naszego ośrodka do budowy przełomowej klasyczno-kwantowej architektury superkomputera to dowód na to, że spełniliśmy wszystkie kryteria wejścia i mamy stosowne doświadczenie, aby taką hybrydę zbudować – mówi dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z PCSS.
Jak informuje nas Wojciech Bohdanowicz z Centrum, komputer będzie zlokalizowany w serwerowni PCSS przy ul. Jana Pawła II w Poznaniu. – Ile dokładnie miejsca zajmie, jeszcze nie wiemy, gdyż ta technologia jest cały czas rozwijana – dodaje Bohdanowicz.
Za inwestycję odpowiada specjalna jednostka – Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali. Pierwsze komputery kwantowe poza Polską zostaną zainstalowane w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, we Francji i Włoszech w II połowie 2023 r. Koszt inwestycji to ponad 100 mln euro. Z superkomputerów będzie mogło korzystać środowisko akademickie i przemysł w całej Europie.