Jak dowiedział się nieoficjalnie Onet, drugi podręcznik do historii i teraźniejszości, przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, ma komplet pozytywnych recenzji, co oznacza, że nie ma do niego merytorycznych uwag. Po publikacji stosownej informacji na stronie MEiN powinien zostać on dopuszczony do użytku.
Publikację przygotowały Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Autorami są Izabela Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Adam Cisek i Karol Wilczyński. Jeśli książka faktycznie zyska akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki, będzie jedyną oficjalnie dostępną alternatywą wobec podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego; jeśli nie, może ukazać się na rynku jako pomoc naukowa - pisze Onet, który zapoznał się z egzemplarzem testowym publikacji i zamieścił recenzję książki.
Jak podał wydawca, "Historia i teraźniejszość" dla uczniów klas pierwszych liceów i techników obejmuje trzy działy, w tym "wprowadzenie, które przedstawia i porządkuje wybrane zagadnienia oraz pojęcia (w tym z historii i WOS w klasach 4-szkoły podstawowej)", oraz działy dotyczące dziejów świata i Polski w latach 1945-1970. Podręcznik dla klas drugich obejmuje cztery działy dotyczące historii świata i Polski od 1970 roku do dwóch pierwszych dekad XXI wieku. "Zakres tematów zaplanowany jest na 27 jednostek lekcyjnych" - podało WSiP.
Czytaj więcej
Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz poinformował, że w szkole znajdującej się na terenie miasta zakazane będzie korzystanie z podręcznika do Historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.
Podręcznik Roszkowskiego do HiT od momentu publikacji wywoływał wiele kontrowersji. Pedagodzy zarzucali mu, że ma formę eseju, przez co nie będzie rozumiany przez uczniów. Zarzucano także manipulowanie faktami i jego upolitycznienie poprzez nadmierne wyeksponowanie tematyki kluczowej dla rządzącej partii i urzędującego ministra edukacji.