Państwo wskazuje kierunki polityk i wprowadza regulacje, a to biznes prywatny poszukuje odpowiedzi na cele polityczne. Przykładem jest ograniczenie emisji CO2, ale to biznes znalazł odpowiedź poprzez rozwój zielonych technologii jak fotowoltaika. Wraz z rosnącymi opłatami nakładanymi na paliwa kopalne przestrzeń do rozwoju zeroemisyjnych technologii będzie coraz większa – mówi prof. Iain Begg z European Institute i współdyrektor Dahrendorf Forum, wykładowca London School of Economics and Political Science.
Komisja Europejska daje jasny sygnał, że nie ma odwrotu od zielonej transformacji. Czy Europa dysponuje narzędziami politycznymi i finansowymi, aby dokonać tego procesu?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy jak rozumiemy pojęcie politycznego zaangażowania. Komisja Europejska publikując Nowy Zielony Ład wskazała polityczne zaangażowanie i wsparcie dla osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. Kraje, które nie spełniają w pełni celów polityki klimatycznej powinny być za to karane, niezależnie od presji innych krajów czy opinii publicznej. Wszystko więc zależy od tego jak definiujemy politykę i jak jej przestrzegamy. Poszczególne kraje różnie postrzegają także sposób finansowania. Błędem jest zapatrywanie się na transformację tylko i wyłącznie poprzez sektor publiczny. Pytaniem jest jak dogonić sektor prywatny w rozwoju i innowacyjności i jak ma on kontrybuować w transformacji energetycznej. Najbardziej naturalnym i najsensowniejszym rozwiązaniem jest partnerska współpraca sektora publicznego z prywatnym, tak aby mógł on rozwijać swoje kompetencje w nowych obszarach.
Czy jakakolwiek transformacja może odbyć się z wykorzystaniem tylko sektora państwowego?
W żadnym wypadku nie jest to możliwe. Musimy pokonać wiele barier, aby osiągnąć cele transformacji energetycznej. Przykładem jest odejście od węgla i przejście na odnawialne źródła energii. Producenci energii z OZE to rynek, a ten staje się coraz większy m.in. dzięki regulacjom prawnym, a te są coraz bardziej intensywne. Rosną jednak także pola do poszerzenia innowacji, m.in. dzięki takiemu pakietowi jak Fit for 55 zaprezentowanemu przez Komisję Europejską. Kładzie on nacisk na prosumentów, konsumpcję energii u źródła jej produkcji oraz efektywność energetyczną budynków. To kreuje nowe możliwości inwestycji np. w nowe technologie, które mogą pomóc oszczędzać energię. Jest to więc miks rozwiązań, zarówno tych dotyczących impulsu pochodzącego ze strony państwa, jak i zaangażowania ze strony prywatnych firm.. Istotne jest aby transformacja energetyczna była tak zaplanowana, żeby była ona podstawą do dalszego rozwoju, a nie do wyhamowania gospodarczego.