Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosjanie zniszczyli budynek administracyjny Kolei Ukraińskich w Łymanie
Rosyjskie bombardowania zniszczyły budynek administracyjny Ukrzaliznycji (Kolejów Ukraińskich) w Łymanie w obwodzie donieckim. Nie można go odbudować.
Pracownicy kolei twierdzą, że próbowali już naprawić budynek po wcześniejszych atakach, jednak stopień zniszczenia tym razem jest większy.
Alarm na terytorium całej Ukrainy. Wystartował rosyjski MiG
Wieczorem 17 lipca po raz drugi na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy w związku ze startem MiG-a z bazy lotniczej Sawasliejka w obwodzie niżnowogrodzkim.
Ławrow: Fyskusja na temat drugiego szczytu pokojowego zawiera „niedopuszczalne podejście”
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że dyskusja na temat organizacji drugiego Szczytu Pokojowego w sprawie sytuacji na Ukrainie zawiera podejścia nie do przyjęcia dla Rosji i „wielu innych” państw.
Ławrow stwierdził, że w centrum dyskusji wokół drugiego Szczytu Pokojowego leży „formuła Zełenskiego” i „wszyscy od dawna byli świadomi jej niedopuszczalności”.
„Mówiąc o tym, co oni [uczestnicy potencjalnego drugiego Szczytu Pokojowego – przyp. red.] będą robić, wszyscy wymieniali podejścia, które są absolutnie jednostronne i absolutnie nie do przyjęcia dla nas i dla wielu innych osób szczerze zainteresowanych pokojem” – powiedział Ławrow.
"La Repubblica": Prawo jazdy z Mariupolem w Rosji
Włoskie Ministerstwo Transportu wydało Ukraińcowi prawo jazdy z Mariupolem przypisanym Rosji, twierdzi włoskidziennik.
Eksplozje w Kijowie, pracowała obrona powietrzna
W rejonie darnyckim Kijowa obrona powietrzna zestrzeliła wrogiego drona. Wstępnie informowano o pożarze, ale przybyłe na miejsce służby nie potwierdziły tych doniesień.
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE po raz kolejny omówią kwestię pomocy dla Ukrainy
W poniedziałek 22 lipca w Brukseli zbierze się Rada Ministrów Spraw Zagranicznych UE, której głównym tematem będzie dalsza pomoc dla Ukrainy.
Poinformowała o tym służba prasowa Rady Europejskiej.
Dwie osoby ranne w wyniku detonacji ładunku wybuchowego
Ołeh Syniehubov, szef Administracji Wojskowej Obwodu Charkowskiego, poinformował, że dwóch mieszkańców Wołczańska zostało rannych w wyniku detonacji ładunku wybuchowego. Trafili do szpitala.
Ukraina ujawnia ostateczną liczbę mężczyzn, którzy zaktualizowali dane dotyczące mobilizacji
Ministerstwo Obrony ogłosiło, że od 18 maja do 17 lipca 4 690 496 mężczyzn w wieku poborowym zaktualizowało swoje dane rejestracyjne.
Ukraina podjęła kroki w celu aktualizacji ram prawnych dotyczących poboru do wojska, aby w tym roku zwiększyć mobilizację. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 16 kwietnia nową ustawę o mobilizacji.
Zgodnie z prawem wszyscy mężczyźni w wieku poborowym, z pewnymi wyjątkami, musieli zaktualizować swoje dokumenty wojskowe w ciągu 60 dni od 18 maja w centrach usług publicznych i urzędach poboru lub za pośrednictwem aplikacji internetowej Rezerv+.
Ci, którzy nie zaktualizowali swoich danych, mogą zostać ukarani grzywną do 25 000 Hr (prawie 600 dolarów) lub umieszczeni na liście osób poszukiwanych.
Rosjanie zatrudniają na Ukrainie osoby z marginesu do podpalania pojazdów AFU
Tego typu przestępstwa stały się powszechne. Podpalenia miały miejsce w Charkowie, Równem i Winnicy, ale przede wszystkim w Odessie. W ciągu dwóch tygodni w mieście spłonęło 7 samochodów.
Rosjanie przedstawiają filmy z podpaleń jako działania „prorosyjskiego podziemia”. W różnych miastach Ukrainy zatrzymano już kilku sprawców.
Boris Johnson namawiał Donalda Trumpa do utrzymania wsparcia dla Ukrainy
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po spotkaniu z Donaldem Trumpem na konwencji Partii Republikańskiej powiedział, że jest przekonany, że Trump poprze Ukrainę, jeśli zostanie wybrany na prezydenta.
„Rozmawialiśmy o Ukrainie i nie mam wątpliwości, że będzie silny i zdecydowany we wspieraniu tego kraju i obronie demokracji” – napisał Johnson w towarzyszącym tweecie ze zdjęciem przedstawiającym siebie z Trumpem.
Zełenski o strategii bezpieczeństwa morskiego Ukrainy
Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie Strategii bezpieczeństwa morskiego Ukrainy.
- Dokument ten uwzględnia zmiany w zakresie bezpieczeństwa i innowacje, które zapewniliśmy, zwłaszcza na Morzu Czarnym, w rozwoju naszych sił. To nowoczesna strategia i realizujemy ją wspólnie z naszymi partnerami – powiedział prezydent .
Holandia zapowiada dostawę F-16 na Ukrainę
Ruben Brekelmans, minister obrony Holandii, oświadczył, że holenderskie myśliwce F-16 przybędą na Ukrainę „w najbliższej przyszłości”.
Minister oświadczył, że Holandia ciężko pracuje, aby stało się to jak najszybciej. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Nie określił też, ile myśliwców zostanie dostarczonych, „bo to też cenna informacja dla Rosji”.
- Udostępnianie danych takich jak dokładny dzień i godzina, będzie niezwykle istotne dla rosyjskich przywódców. A nie chcemy, żeby byli lepiej poinformowani niż obecnie - powiedział Brekelmans.
Były premier Czech obwinia obecny rząd o dążenie do wojny z Rosją
Andrej Babiš twierdzi, że centroprawicowy rząd Fiali stanowi „największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.
Czytaj więcej
Były premier Czech Andrej Babiš w kontrowersyjnym wywiadzie dla prokremlowskiego dziennika "Parlamentní listy" ocenił, że obecny czeski rząd stanowi „największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.
Japonia udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 3,3 miliarda dolarów
Pożyczka ma być spłacona z wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów
Agencja Kyodo zauważa, że środki przekazane przez Japonię nie zostaną wykorzystane na cele wojskowe, lecz na odbudowę infrastruktury na Ukrainie.
Kreml da szefom banku centralnego pistolety i karabiny maszynowe
Sam bank wyjaśnił to potrzebą ochrony wyższego kierownictwa i pracowników w nowych czyli okupowanych przez Rosję, regionach Ukrainy.
Czytaj więcej
Kreml chce wydać szefom Banku Rosji karabiny maszynowe i pistolety do ochrony osobistej. Mają je otrzymać wiceprezesi banku, ich doradcy, dyrektorzy departamentów i ich zastępcy. Na liście brak prezes banku Elwiry Nabiulliny. Bank wyjaśnił to potrzebą ochrony wyższego kierownictwa i pracowników w nowych czyli okupowanych przez Rosję, regionach Ukrainy.
Ługańsk. Rosjanie zdemontowali pomnik ofiar Wilekiego Głodu
W okupowanym Ługańsku Rosjanie zdemontowali pomnik ofiar stalinowskich represji i Hołodomoru.
UE wstępnie zatwierdziła wsparcie finansowe dla Ukrainy w wysokości 4,2 mld euro
Komisja Europejska pozytywnie oceniła pierwszą regularną płatność w wysokości około 4,2 miliarda euro w ramach Instrumentu Finansowego dla Ukrainy. Celem Instrumentu jest wspieranie stabilności makrofinansowej Ukrainy i funkcjonowania jej administracji publicznej.
Na podstawie oceny wniosku o płatność złożonego przez Ukrainę w dniu 9 lipca 2024 r. Komisja Europejska stwierdziła, że Kijów w zadowalającym stopniu spełnił dziewięć wskaźników reform. Decyzja ta musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE.
W Niemczech pracuje ponad 190 tys. Ukraińców
Job-Turbo, program mający na celu przyspieszenie zatrudnienia obywateli Ukrainy oraz obywateli innych krajów, którzy otrzymali ochronę w Niemczech, okazał się całkiem skuteczny - twierdzi niemieckie Ministerstwo Pracy.
„Obecnie zatrudnionych jest około 192 tys. obywateli Ukrainy, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne. Ponadto ponad 48 tys. osób pracuje w niepełnym wymiarze godzin” – podało ministerstwo.
Ministerstwo zdementowało także doniesienia niektórych mediów, że zatrudnionych było niecałe 33 tys. Ukraińców wobec oczekiwanych 200 tys.
Niemiecki rząd przeznacza 10 milionów euro na odbudowę szpitala Ochmatdyt
Niemiecki rząd przeznaczy 10 mln euro na odbudowę Szpitala Dziecięcego Ohmatdyt, zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku z 8 lipca, poinformował ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger.
„Na spotkaniu z Wiktorem Laszką zapewniłem o wsparciu: rząd niemiecki przeznaczy 10 mln euro na odbudowę Ochmatdyt. Ponadto 4 mln euro zostaną przeznaczone na pomoc doraźną dla szpitala dziecięcego i systemu opieki zdrowotnej. Będziemy wkrótce omawiać szczegóły ” – napisał na portalu społecznościowym ambasador.
Z niewoli rosyjskiej wróciło do domu kolejnych 95 Ukraińców
W wyniku wymiany z niewoli rosyjskiej wróciło kolejnych 95 Ukraińców.
Parlament Europejski w swojej pierwszej uchwale po wyborach potępił wizytę Orbána w Federacji Rosyjskiej
„Parlament potępia niedawną wizytę premiera Węgier, który nie reprezentuje UE i popełnił rażące naruszenie traktatów oraz wspólnej polityki zagranicznej UE. Węgry powinny ponieść konsekwencje za te działania” – stwierdził PE w notatce prasowej opublikować na swojej stronie internetowej.
Nowy rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do dalszego wspierania Ukrainy
W środę 17 lipca król Wielkiej Brytanii Karol III wygłosił przemówienie, w którym przedstawił program działań nowego rządu laburzystów. W przemówieniu wspomniano także o Ukrainie.
W części przemówienia królewskiego poświęconej polityce zagranicznej, która zazwyczaj określa program nowego rządu Wielkiej Brytanii, Karol III podkreślił, że „zaangażowanie Londynu w NATO pozostanie niezachwiane” i że zapewni „silną obronę”.
„Mój rząd będzie w dalszym ciągu udzielał pełnego wsparcia Ukrainie i jej obywatelom oraz będzie starał się odegrać wiodącą rolę w zapewnieniu Ukrainie jasnej drogi do członkostwa w NATO” – dodał król.
NATO wyznaczyło specjalnego przedstawiciela na Ukrainie
Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, ogłosił mianowanie Patricka Turnera na stanowisko Starszego Przedstawiciela NATO na Ukrainie.
Patrick Turner rozpocznie pełnienie swoich obowiązków w Kijowie we wrześniu 2024 r. Jako starszy przedstawiciel będzie kierował Przedstawicielstwem NATO na Ukrainie, „działał jako punkt centralny w kontaktach NATO z władzami ukraińskimi w Kijowie” oraz „koordynował wysiłki NATO i przedstawiał Sojuszowi oceny i porady dotyczące sytuacji na Ukrainie”.
Parlament Europejski wezwał Radę Europejską do rozszerzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i Białorusi
Parlament Europejski wezwał Radę Europejską do rozszerzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi oraz wzmocnienia kontroli nad ich obchodzeniem. 495 posłów głosowało za, 137 przeciw, 47 wstrzymało się od głosu. Ogółem głosowało 679 posłów. „(PE) wzywa Radę do utrzymania i rozszerzenia polityki sankcji wobec Rosji i Białorusi, pod warunkiem monitorowania, analizy i poprawy jej skuteczności i wpływu, wzywa Radę do systematycznego rozwiązywania problemu obchodzenia sankcji przez państwa trzecie i przedsiębiorstw z siedzibą w UE i poza nią, a także przyjęcia i rygorystycznego wdrożenia środków wobec wszystkich podmiotów ułatwiających obejście sankcji i zaopatrujących rosyjski kompleks wojskowy w technologie i sprzęt wojskowy” – czytamy w dokumencie.
Węgrzy mają kłopot z dostawami rosyjskiej ropy przez Ukrainę
Rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry przez Ukrainę. — Wystąpiły komplikacje prawne — tłumaczy Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
Rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry przez Ukrainę. — Wystąpiły komplikacje prawne — tłumaczy Peter Szijjarto, szef węgierskiej dyplomacji.
Niemcy o połowę obcinają pomoc dla Ukrainy
Jak wynika z udostępnionego przez agencję Reuters projektu budżetu na 2025 rok, niemiecka pomoc dla Ukrainy zostanie zmniejszona z około 8 miliardów euro w 2024 roku do 4 miliardów euro w 2025 roku.
Czytaj więcej
Niemcy w przyszłym roku zmniejszą o połowę pomoc wojskową dla Ukrainy, nawet jeśli wybory w Stanach Zjednoczonych wygra Donald Trump i ograniczy lub całkowicie zakończy wsparcie dla Kijowa.
Strażnicy graniczni sprawdzają wojskowe dokumenty rejestracyjne
Od 17 lipca 2024 r. obecność wojskowego dowodu rejestracyjnego przy przekraczaniu granicy jest obowiązkowym warunkiem dla wszystkich obywateli Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat – przypomniała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
Czytaj więcej
Przy próbie wyjazdu z Ukrainy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat znajdujący się w rejestrze poborowych i rezerwistów będą zatrzymywani i odwożeni do najbliższego ośrodka rekrutacji i pomocy społecznej.
Egipt kupił potężne ilości rosyjskiej pszenicy po dumpingowych cenach
Egipt zakupił największą, od początku rozpętanej przez Putina wojny, partię pszenicy oferowanej przez Rosję na przetargu. Cena była prawdopodobnie poniżej minimalnej.
Czytaj więcej
Egipt zakupił największą, od początku rozpętanej przez Putina wojny, partię pszenicy oferowanej przez Rosję na przetargu. Cena była prawdopodobnie poniżej minimalnej.
Rosja przegrupowuje grupy szturmowe w okolicach Charkowa
Rosyjskie wojska przegrupowują grupy szturmowe w kierunku Charkowa – poinformowało biuro prasowa Jednostki Sił Obronnych „Charków”. Od początku dnia Siły Obronne odparły pięć ataków wroga w kierunku Charkowa, a od dzisiejszego ranka trwały jeszcze trzy starcia. „Wróg próbuje przegrupować swoje grupy szturmowe ze 155. Oddzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku i 18. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych 11. Korpusu Armii, a także przygotowuje grupy szturmowe ze 138. Oddzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych 6. Armii do ataków w Wowczańsku” – poinformowała jednostka.
Obrona powietrzna zniszczyła cztery drony zwiadowcze
Na południu Ukrainy obrona powietrzna zniszczyła w ciągu ostatniego dnia cztery drony rosyjskie rozpoznawcze – poinformowało dowództwo lotnictwa „Południe”. Obrona powietrzna zniszczyła trzy drony typu Orlan-10 i jeden typu Zala. Jak poinformował oddział „Południe”, w ciągu dnia wojska rosyjskie zaatakowały obwód chersoński rakietą balistyczną, prawdopodobnie „Iskander-M”, a późnym wieczorem – obwód odeski.
Grecja planuje przekazać Ukrainie 32 myśliwce F-16
Grecja zamierza wycofać ze służby 32 stare myśliwce F-16 Block-30 i przekazać je Ukrainie – poinformowała Al Jazeera. Grecja planuje także modernizację 82 myśliwców F-16 do Block-70 i zakup od Francji 24 myśliwców czwartej generacji. Komisja Kongresu USA zezwoliła także Grecji na zakup do 40 wielozadaniowych myśliwców F-35 piątej generacji.
Rekordowe ceny paliw na stacjach w Rosji
Produkcja paliw spadła po serii ataków ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie ropy naftowej, a ich remonty potrwają jeszcze długo. Na rynku hurtowym benzyna 95-oktanowa podrożała od początku roku o 60 proc.
Czytaj więcej
W Rosji brakuje benzyny, a ceny paliw rosną mimo zapowiedzi ponownego wstrzymania eksportu. To efekt skutecznych ataków sił ukraińskich na rafinerie i magazyny paliw. Rosyjskie władze uspokajają swoich obywateli, obiecując, że remontowane rafinerie wkrótce rozpoczną produkcję i na rynku pojawią się dodatkowe wolumeny. Ale sytuacja nie jest wcale taka prosta.
Weszły w życie przepisy dotyczące zwiększenia obecności języka ukraińskiego w telewizji
Niektóre przepisy art. 40 ustawy „O mediach”, które przewidują obecność języka państwowego w telewizji, weszły w życie w środę, 17 lipca 2024 r. – poinformował sekretariat Rzecznika Ochrony Języka Państwowego. „Odtąd widzowie będą mieli możliwość wysłuchania jeszcze większej ilości treści w języku ukraińskim” – powiedział rzecznik językowy Taras Kremin. Zaostrzone zostały wymogi dotyczące używania języka państwowego w audycjach programów ukraińskojęzycznych. Używanie w audycjach innego języka będzie dozwolone wyłącznie w związkach frazeologicznych, krótkich frazach lub pojedynczych słowach uczestników programu nadawanego na żywo, z wyjątkiem prezenterów programu, jeżeli łączny czas trwania wyrażeń obcojęzycznych nie przekracza 10% czasu trwania programu. Ponadto wszystkie przemówienia, wywiady, komentarze, wyjaśnienia, pytania i indywidualne uwagi w innym języku muszą być przetłumaczone na język ukraiński.
Systemy przeciwlotnicze wokół rezydencji Putina
W okolicy rezydencji Putina we Wałdaju zauważono co najmniej siedem systemów obrony powietrznej, 11 systemów rakiet ziemia-powietrze oraz stacje radarowe dalekiego zasięgu — informuje Nexta.
Prokuratura postawiła zarzut zdrady stanu byłemu szefowi MSW Ukrainy
Prokuratura poinformowała byłego ministra spraw wewnętrznych za prezydentury Wiktora Janukowycza Witalija Zacharczenki o podejrzeniu o zdradę stanu. Jak wynika ze śledztwa, były minister ukrywający się na terytorium Federacji Rosyjskiej przed odpowiedzialnością karną „udziela pomocy Federacji Rosyjskiej i jej przedstawicielom w prowadzeniu działalności wywrotowej przeciwko Ukrainie”. Według Państwowego Biura Śledczego (SBI) bezpośrednio po masowej inwazji Rosji na Ukrainę podejrzany zadzwonił do przedstawicieli władz ukraińskich z propozycją podpisania z Federacją Rosyjską traktatu o tzw. przyjaźni i ochronie, co oznaczało dobrowolne oddanie terytoriów wrogowi w zamian za zajęcie „wysokich stanowisk”. „Jednocześnie zdrajca podkreślił, że działa w imieniu kierownictwa Federacji Rosyjskiej. W przyszłości były minister brał udział w tworzeniu i publikacji szeregu nagrań wideo i streszczeń w celu utworzenia nastrojów antyrządowych w społeczeństwie w celu udzielenia pomocy Federacji Rosyjskiej w prowadzeniu działań wywrotowych przeciwko Ukrainie” – czytamy w komunikacie prokuratury.
Japonia zamierza pożyczyć Ukrainie 3 miliardy dolarów
Japonia planuje w ramach wsparcia udzielić Ukrainie pożyczek w wysokości 3,3 mld dolarów, korzystając z odsetek z zamrożonych aktywów Rosji – podaje serwis Kyodo, powołując się na źródła dyplomatyczne. Podczas szczytu członkowie G7 zgodzili się przeznaczyć na wsparcie Ukrainy łącznie 50 miliardów dolarów. Zaplanowano, że USA i UE przeznaczą po 20 miliardów dolarów, a Japonia, Wielka Brytania i Kanada „podzielą się” pozostałymi 10 miliardami dolarów. G7 planuje rozpocząć realizację projektu do końca tego roku.
Minionej doby doszło do 357 rosyjskich ataków na Zaporoże
Wojska rosyjskie przeprowadziły minionej doby 357 ataków na 11 osad obwodu zaporoskiego na Ukrainie, poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Zaporoża Iwan Fiodorow. Nie było ofiar, ale zniszczone zostały budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury. Wojska rosyjskie przeprowadziły trzy naloty na Robotyne, Hulajpole i Zaliznyczne.
Gwardia Narodowa zniszczyła rosyjską antenę komunikacyjną
Żołnierze jednostki specjalnej „Omega” Gwardii Narodowej Ukrainy przy pomocy dronów FPV zniszczyli antenę komunikacyjną wroga w okolicach Zaporoża. „Operatorzy 4 dronów uderzeniowych oddzielnego oddziału Omega TSP zniszczyli antenę komunikacyjną oraz zaatakowali pozycje wroga” – czytamy w komunikacie.
Federacja Rosyjska wysłała trzy okręty wojenne na Morze Azowskie
Rosyjska marynarka wojenna skierowała do służby na Morzu Azowskim trzy okręty wojenne – poinformowały w środę rano Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy. „Od godziny 6.30 w dniu 17.07.2024 r. na Morzu Czarnym nie ma żadnych okrętów wroga; na Morzu Azowskim znajdują się 3 statki wroga wyposażone w rakiety manewrujące „Kaliber”; na Morzu Śródziemnym 1 okręt wroga, będący nośnikiem rakiet manewrujących „Kaliber” z łączną liczbą do 8 rakiet” – czytamy w komunikacie.
Nikki Halley: Za Trumpa Putin nie wywoływał wojen
Była rywalka Donalda Trumpa wsparła go podczas konwencji wyborczej partii w Milwaukee: "Donald Trump ma moje mocne poparcie, i kropka". Podczas wystąpienia mówiła o napaści Rosji na Ukrainę: "Kiedy Obama był prezydentem, Putin najechał na Krym, kiedy Joe Biden był prezydentem napadł na całą Ukrainę, ale kiedy Donald Trump był prezydentem, Putin nic nie zrobił, żadnych inwazji. Żadnych inwazji, żadnych wojen. To nie był przypadek. Putin nie zaatakował Ukrainy, bo wiedział, że Donald Trump jest twardy".
ISW: Ukraińskie drony naciskają na rosyjską obronę powietrzną
Władze regionalne Rosji stwierdziły, że nie mogą polegać na rosyjskiej obronie powietrznej na szczeblu federalnym i regiony muszą same walczyć z dronami. Ataki dronów zmuszają rosyjskie dowództwo wojskowe do priorytetowego rozdysponowania ograniczonych środków obrony powietrznej na pokrycie ważnych obiektów — czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Studiów Wojennych.
Relacja z wtorkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę