Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Holandia deklaruje, że chce przekazać Ukrainie myśliwce F-16 "tak szybko, jak to możliwe".
– Bez sensacji. Ale przyjemną niespodzianką było to, że wszyscy uczestnicy zgodzili się poprzeć w deklaracji frazę o „nieodwracalnej drodze Ukrainy do NATO”. W sprawie tego słowa „nieodwracalna” były nieporozumienia. Prezydent Biden jeszcze 8 lipca nie chciał, by było ono w dokumencie. Możliwe, że rosyjski atak na kijowski szpital dziecięcy sprawił, że zmienił zdanie – podsumowuje szef organizacji „Ukraina w NATO” Juryj Romaniuk.
Ukraina cały czas stoi w poczekalni
Większość ukraińskich polityków i analityków przyjęła tę decyzje sojuszu północnoatlantyckiego bez emocji. Od bukareszteńskiego szczytu NATO w 2008 roku Ukraina wciąż jest w poczekalni sojuszu i waszyngtońskie spotkanie tego nie zmieniło. – Co będzie się działo do ostatecznego przyjęcia Ukrainy, a to może nastąpić po dziesięcioleciach? – pyta Rachel Rizzo z Atlantic Council.
Czytaj więcej
Niebo nad Ukrainą będzie bezpieczniejsze. NATO wysyła tam pięć dodatkowych baterii Patriot i myśliwce F-16. A analizą wojny zajmie się centrum w Bydgoszczy.
– W odróżnieniu od zeszłorocznego szczytu w Wilnie ten w Waszyngtonie był jednak dość efektywny, (…) choć jest za co go krytykować. Ale mimo wszystko nastąpiło znaczne zwiększenie wojskowej pomocy Ukrainie – podsumowuje z kolei ukraiński polityk Roman Bezsmiertnyj.