Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Warszawy na rozmowy dotyczące Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa przybywają we wtorek sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg i Rishi Sunak.
W sobotę Izba Reprezentantów głosowała nad czterema osobnymi projektami dotyczącymi przyznania 60 mld dol. na pomoc wojskową dla Kijowa, 26 mld dol. dla Izraela i pomoc humanitarną dla cywilów w strefie konfliktu, oraz 8 mld dol. dla Tajwanu i regionu Indo-Pacyfiku. Zajęła się również pakietem dotyczącym sprzedaży zamrożonych aktywów rosyjskich, by pomóc Ukrainie w odbudowie.
Ostateczny kształt pakietu pomocy wojskowej, który USA przekażą Ukrainie zaraz po przyjęciu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta ustawy udostępniającej 60 mld dolarów na dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy, nie został jeszcze ustalony. Pakiet ma być jednak gotowy do tego, by przekazać go Ukrainie, gdy tylko prezydent Biden złoży podpis na ustawie.
Czytaj więcej
Pomoc USA dla Kijowa nie zwalnia UE z obowiązku przyspieszenia dostaw broni. Liderem jest Północ i Wschód.
W rozmowie z Onetem gen. Bogusław Pacek zwrócił uwagę, że na pakiet 60 mld dolarów składa się kilka dotacji i nie wszystkie dotyczą bezpośredniego wsparcia dla Ukrainy. — Największa część dotyczy wpłaty na uzbrojenie, które ma wyprodukowane dla jednostek amerykańskich po to, żeby uzupełnić to uzbrojenie, które już wcześniej zostało przekazane Ukrainie. Ponad 11 mld dolarów będzie kosztował pakiet związany z utrzymaniem Amerykanów w Europie. Ukraińcy dostaną w nowym pakiecie niecałe 14 miliardów na zakup nowego uzbrojenia — tłumaczył.