Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września ukraińskie drony zostały zestrzelone nad obwodem rostowskim i moskiewskim.
- To złe. To zdarzyło się już w historii, współczesnej historii Europy. Te pociski były aktywnie używane w (byłej) Jugosławii. Użycie tych pocisków wywołało bardzo, bardzo smutne konsekwencje, zauważone nawet przez międzynarodowe organizacje - powiedział Pieskow w kontekście dostaw amunicji ze zubożonym uranem dla ukraińskiej armii.
Już wcześniej decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem do czołgów Challenger II podjęła Wielka Brytania.
Zubożony uran nie jest silnie radioaktywny, jest natomiast metalem ciężkim, toksycznym dla ludzi. Zastosowanie zubożonego uranu w pociskach przeciwpancernych ułatwia przebicie pancerza współczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych.
Dmitrij Pieskow martwi się, że Ukraińcy będą odczuwać skutki użycia amunicji ze zubożonym uranem
Pieskow mówiąc o skutkach przekazania pocisków ze zubożonym uranem Ukrainie stwierdził, że prowadzi to do "galopującego wzrostu liczby osób cierpiących na choroby nowotworowe i inne".