Szwedzka opozycja chce przekazania myśliwców Gripen Ukrainie

Myśliwce Jas Gripen miałyby duże znaczenie dla Ukrainy - stwierdziła szefowa opozycyjnej Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, była premier Szwecji, Magdalena Andersson.

Publikacja: 24.08.2023 11:42

Jas Gripen

Jas Gripen

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 547

Zdaniem Andersson Szwecja powinna "przygotować się do wysłania myśliwców Jas Gripen Ukrainie, by pomóc Ukraińcom walczyć z rosyjską inwazją.

Rząd Szwecji mówi, że nie może przekazać Gripenów Ukrainie, bo musi bronić kraju

Liderka opozycji zastrzegła jednak, że przed przekazaniem myśliwców Ukrainie Szwecja powinna "ukończyć proces dołączania do NATO".

Szwecja deklarowała wcześniej, że stworzy ukraińskim pilotom szansę testowania produkowanych przez koncern Saab myśliwcó Gripen.

Jednak premier Szwecji, Ulf Kristersson, po niedawnym apelu Wołodymyra Zełenskiego, który prosił o przekazanie myśliwców Gripen Ukrainie wyjaśniał na antenie telewizji TV4, że "Szwecja jest geograficznie dużym krajem i musi się bronić", a ponadto "nie jest jeszcze członkiem NATO".

Czytaj więcej

Szwecja uzupełnia zapasy pocisków AMRAAM

Szwecja, po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą, odeszła od polityki neutralności i w maju 2022 roku, wraz z Finlandią, złożyła wniosek o przyjęcie do NATO. Finlandia została już - 4 kwietnia 2023 roku - członkiem Sojuszu, Szwecja czeka jeszcze na zgodę na jej akcesję do NATO ze strony parlamentów Turcji i Węgier.

- Szanuję to, że oni (Ukraińcy) domagają się wszystkiego, potrzebują wszystkiego. Jedną z jego (Zełenskiego - red.) pozytywnych cech jest to, że jest szczery i mówi jasno. Nie ma czasu na pogawędki - mówił w TV4 Kristersson.

- Trzeba zachować równowagę między tym, co możemy dla nich przeznaczyć i co musimy sobie pozostawić. Jesteśmy częścią tzw. koalicji na rzecz F-16 (dla Ukrainy) w której współpracujemy z 14 państwami, by zapewnić Ukrainie potencjał powietrzny - zaznaczył szwedzki premier.

Z Gripenów korzystają armie Szwecji, Czech, Węgier, RPA, Tajlandii i Brazylii

- Nie możemy pozwolić Rosji wygrać. Myśliwce Jas Gripen miałyby duże znaczenie dla Ukrainy - mówiła w czwartek na konferencji prasowej Andersson.

- Aby ukraińska ofensywa się udała, ich siły powietrzne muszą być wzmocnione - dodała.

Gripen - myśliwiec, który był oferowany m.in. Polsce

Szwedzkie myśliwce JAS 39 Gripen, produkowane przez koncern SAAB, to lekkie myśliwce wielozadaniowe, który w przeszłości był oferowany m.in. polskim Siłom Powietrznym (Polska wybrała ostatecznie myśliwiec F-16). Samolot ten osiąga prędkość 2 Machów, a jego maksymalny zasięg to ok. 3 000 km.

Z Gripenów korzystają armie Szwecji, Czech, Węgier, RPA, Tajlandii i Brazylii.

Zdaniem Andersson Szwecja powinna "przygotować się do wysłania myśliwców Jas Gripen Ukrainie, by pomóc Ukraińcom walczyć z rosyjską inwazją.

Rząd Szwecji mówi, że nie może przekazać Gripenów Ukrainie, bo musi bronić kraju

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany