Niemal 100 czołgów Leopard nie trafi na Ukrainę przez sprzeciw Szwajcarii

Szwajcarska Rada Związkowa (kolegialna głowa państwa, organ pełniący rolę rządu Szwajcarii) sprzeciwiła się prośbie szwajcarskiego koncernu Ruag AG w sprawie przekazania Ukrainie 96 czołgów Leopard 1A5.

Publikacja: 28.06.2023 14:04

Czołg Leopard 1A5

Czołg Leopard 1A5

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

Szwajcarska Rada Związkowa oceniła, że zgoda na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę jest niespójna z obowiązującym w Szwajcarii prawem.

Szwajcarska firma chciała przekazać Ukrainie czołgi Leopard kupione we Włoszech

Rada podkreśliła, że kluczowe jest dla niej przywiązanie Szwajcarii do zasady neutralności i rzetelność w zakresie stosowania zasady praworządności.

27 kwietnia koncern Ruag AG zwrócił się z prośbą o zgodę na reeksport na Ukrainę 96 używanych i niesprawnych czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę.

Czołgi znajdują się obecnie w magazynie we Włoszech (przez Ruag AG zostały zakupione w 2016 roku) i wymagałyby przywrócenia im sprawności w Niemczech przed przekazaniem ich Ukrainie.

Czytaj więcej

Czy sprzęt wojskowy ze Szwajcarii trafi na Ukrainę? Neutralność do dyskusji

Rada Związkowa uznała jednak, że sprzedaż czołgów Ukrainie przez szwajcarską firmę jest niemożliwe biorąc pod uwagę obowiązujące w Szwajcarii prawo i oznaczałaby odejście od szwajcarskiej polityki neutralności.

W szwajcarskim parlamencie toczyła się niedawno debata ws. przygotowanego przez parlamentarną komisję ds. bezpieczeństwa projektu ustawy zezwalającej państwom trzecim na dostawy broni wyprodukowanej w Szwajcarii.

Zdaniem parlamentarnej większości zgoda na przekazanie broni stoi jednak w sprzeczności z zasadą neutralności kraju.

Szwajcaria konsekwentnie odmawia przekazywania broni Ukrainie

W lutym Szwajcaria odmówiła zgody na reeksport przez Hiszpanię dwóch szwajcarskich dział przeciwlotniczych Oerlikon kal. 35 mm na Ukrainę.

Rada Związkowa uznała, że sprzedaż czołgów Ukrainie przez szwajcarską firmę

W 2022 roku Szwajcaria odmówiła zgody na wysłanie przez Niemcy amunicji wyprodukowanej w Szwajcarii, która obecnie znajduje się w niemieckich magazynach, na Ukrainę. Chodziło o amunicję kalibru 35 mm do zestawów przeciwlotniczych Gepard wyposażonych właśnie we wspomniane wyżej działa Oerlikon.

W czerwcu 2022 roku Szwajcaria nie zgodziła się też, by Dania dostarczyła Ukrainie szwajcarskie transportery opancerzone, które duńska armia posiada w wyposażeniu.

Za każdym razem szwajcarski rząd uzasadnia odmowy tym, że - jako kraj neutralny - zgodnie z prawem nie może dostarczać broni do krajów, które są zaangażowane w trwające konflikty zbrojne.

Szwajcarska Rada Związkowa oceniła, że zgoda na reeksport czołgów Leopard na Ukrainę jest niespójna z obowiązującym w Szwajcarii prawem.

Szwajcarska firma chciała przekazać Ukrainie czołgi Leopard kupione we Włoszech

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany