Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraina walczy ze skutkami zniszczenia zapory w Nowej Kachowce, wysadzonej przez Rosjan. Zdaniem strony ukraińskiej, wskutek kataklizmu ucierpi 40 tys. ludzi, w tym 25 tys. mieszkańców regionów kontrolowanych przez Rosję.
- Żadne z naszych spotkań nie jest kompletne bez omówienia sytuacji na Ukrainie. Jako doświadczony człowiek chciałbym tylko poprosić, aby nie szukać teraz powodów. Wcześniej czy później porozmawiamy o przyczynach. Ale teraz najważniejszym zadaniem jest powstrzymanie konfliktu - mówił w czwartek Aleksander Łukaszenko.
- Ponieważ jesteśmy po tej samej stronie z Rosją, zostaliśmy określeni jako współagresor. Muszę powiedzieć, że "współagresor" zaproponował proces pokojowy od trzeciego dnia konfliktu, a może od pierwszego dnia. Zaczęło się tutaj, na Białorusi - dodał.
Czytaj więcej
Nastrój coraz większego przygnębienia ogarnia rosyjską elitę w kwestii rozpoczętej przez Władimira Putina wojny na Ukrainie. Nawet najbardziej optymistyczni uważają zamrożenie konfliktu za najlepszy możliwy wynik dla Kremla - informuje Bloomberg.
Zdaniem Łukaszenko obie strony muszą ponownie usiąść do stołu negocjacyjnego. - Takie jest stanowisko prezydenta Rosji i takie jest stanowisko Białorusi od samego początku. Wiem o tym w stu procentach, prawdopodobnie bardziej niż ktokolwiek inny. Ponieważ często komunikuję się z rosyjskim prezydentem. Więc pokój i tylko pokój - mówił.