Aż 97 proc. Polaków deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu chciałoby podejmować działania, który mają na celu ochronę planety, jej mieszkańców i zasobów, choć tych, którzy mają nie tylko chęci, ale zdecydowane plany, jest tylko 30 proc. – dowodzi badanie think tanku Sustainable Brands Poland i firmy Ipsos, które na przełomie czerwca i lipca tego roku objęło reprezentatywną grupę dwóch tysięcy polskich konsumentów w wieku 16-74. To pierwsza polska edycja realizowanego też w innych krajach badania Socio-Cultural Trend Tracker, które sprawdza podejście konsumentów do zrównoważonego rozwoju.
Ogłoszone w środę wyniki sondażu pokazują, że zarówno w planach, jak i w obecnych prośrodowiskowych działaniach Polaków dominują te, do których skłaniają nas coraz trudniejsze warunki gospodarcze, w tym rosnąca inflacja. W ciągu najbliższego roku polscy konsumenci najczęściej (61 proc.) zamierzają ograniczyć marnowanie żywności, co na razie robi ponad dwie piąte badanych. Chcą też jeść więcej warzyw, owoców i produktów roślinnych (54 proc.), a także częściej sięgać po produkty (w tym opakowania) wielorazowe.
Czytaj więcej
Nastroje konsumentów, które już od kilku miesięcy są gorsze niż w apogeum pandemii Covid-19, w październiku jeszcze się pogorszyły. Do obaw, że inflacja będzie się utrzymywała na najwyższym od ćwierćwiecza poziomie a nawet jeszcze przyspieszy, dołączyły obawy, że rosnąć zacznie bezrobocie.
Ponad dwie piąte konsumentów (43 proc.) zamierza także oszczędzać energię, co obecnie robi prawie co trzeci z badanych, z których ponad połowa stawia już na cyrkularność – segregując m.in. materiały nadające się do przetworzenia, korzystając z wielorazowych toreb podczas zakupów czy starając się wykorzystać odzież przez kilka sezonów. – Cyrkularność będzie coraz ważniejszym kryterium podczas wyboru produktów – przewiduje Mateusz Głowacki, dyrektor badań ilościowych w Ipsos Poland, który zwracał też uwagę na dużą świadomość konsumentów dotyczącą ich wpływu na zachowanie marek.
W ten wpływ wierzy 68 proc. uczestników badania, a ponad trzech na czterech deklaruje, że pozostaną lojalni wobec marek, które pozwolą im żyć w lepszy i bardziej zrównoważony sposób. Część ankietowanych konsumentów podejmuje już zresztą konkretne działania – co piąty twierdzi, że zrezygnował z marki i jej produktów w reakcji na jej nieetyczne lub antyspołeczne działanie.