Negocjacje w tej sprawie odbędą się w tym tygodniu podczas wizyty delegacji rosyjskiej w Indiach, dowiedziała się agencja Bloomberg. Mechanizm wymiany rupii na ruble był wcześniej używany, ale ostatnio był niepopularny ze względu na zmienność kursu rosyjskiej waluty.
Według agencji wielkość rupii ulokowanych na kontach w rosyjskich bankach może do końca roku wzrosnąć do równowartości 5 mld dol. ze względu na wielkość zakupów z Rosji.
Indyjskie media poinformowały w marcu, że New Delhi dyskutuje o przejściu na wymianę handlową w rublach i rupiach. Źródła Bloomberga podały w kwietniu, że strona rosyjska zaoferowała Indiom mechanizm „podwójnej płatności” za nośniki energii. Zgodnie z nim Indie będą płacić za import rosyjskiej ropy w dolarach lub euro, a inne transakcje handlowe będą przeprowadzać w rupiach i rublach.
Czytaj więcej
Przez pierwsze sto dni agresji na Ukrainę, Rosja zarobiła 93 miliardów euro z eksportu paliw kopalnych. Najwięcej kupiła Unia – 61 procent za 57 mld euro. Wśród unijnych „donatorów” putinowskiej wojny przodują Niemcy, a Polska jest piąta. Wśród 15 koncernów, które kupowały w Rosji surowce także w maju, jest PKN Orlen.
Jednak strona hinduska prawdopodobnie chce wykorzystać sytuację, że niebawem Unia odetnie się od rosyjskiej ropy i także za surowce energetyczne płacić w rupiach. Biorąc pod uwagę wielkość hinduskiego rynku i spadek popytu w Europie, Rosja może zostać tutaj przyparta do muru i znaleźć się w sytuacji unijnych odbiorców gazu, na których wymusza płatności w rublach.