Po pierwszym szoku wywołanym atakiem Rosji na Ukrainę na pomoc sąsiadom ze wschodu rzucili się zwykli obywatele. Wkrótce dołączył rząd. Przygotował specjalną ustawę, która reguluje zasady pobytu Ukraińców w Polsce.
– Ta ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla tych wszystkich osób, które przyjechały do Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
Od rozpoczęcia wojny Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2 mld dol. Więcej na pomoc broniącemu swojej niepodległości krajowi wydały tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy.
Ustawa była gotowa w marcu. Zaczęła działać wstecznie od 24 lutego. Przyjęte w niej rozwiązania dotyczą obywateli Ukrainy z rodzinami, którzy w wyniku działań wojennych wjechali legalnie do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy i chcą pozostać w Polsce. Mogą oni przebywać tu legalnie przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r. Legalny jest także pobyt dziecka obywateli Ukrainy urodzonego w Polsce. Po upływie dziewięciu miesięcy legalnie przebywający w naszym kraju uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o jednorazowe, trzyletnie zezwolenie na pobyt czasowy. Mogą też uzyskać numer PESEL. Dzięki temu mają dostęp do świadczeń i usług publicznych. Ustawa ułatwia Ukraińcom dostęp do rynku pracy. Nie potrzeba odrębnego zezwolenia. Mogą oni prowadzić działalność gospodarczą.
Ukraińskie rodziny dostały wsparcie w postaci m.in. świadczeń rodzinnych i wychowawczych, świadczeń w ramach pomocy społecznej, jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę na cele bytowe. Ustawa przyznała im dostęp do bezpłatnej pomocy psychologicznej i opieki medycznej, a dzieciom i uczniom zapewnia naukę i opiekę w szkołach i przedszkolach.