Rozwiązanie to dotyczy wszystkich firm, ale najbardziej korzystają na nim banki; głównym celem tych zachęt jest skłonienie silniejszego UniCreditu do kupienia banku MPS ze Sieny. Przedłużenie takich ulg dałoby UniCreditowi więcej czasu na zatwierdzenie kupna wybranych części MPS, o czym trwają rozmowy z resortem finansów od początku sierpnia.
Ulgi podatkowe w obecnej firmie wprowadzone przez rząd do budżetu na 2021 r. pozwalają bankom zamienić po uiszczeniu opłaty na ulgi podatkowe od tzw. odroczonych aktywów podatkowych (DTA) pochodzących z dawnych strat w razie zatwierdzenia umowy o fuzji przez rady nadzorcze albo udziałowców do 31 grudnia 2021. Obecnie resort finansów zastanawia się nad przedłużeniem tego terminu do 30 czerwca 2022 — podały Reuterowi dwie osoby znające sprawę.
UniCredit i MPS nadal negocjują warunki operacji. Wstępnego porozumienia można spodziewać się za kilka tygodni, formalne zatwierdzenie uruchamiające rządowe zachęty będzie wymagać więcej czasu.
Włoski urząd podatkowy wyjaśnił we wrześniu, że z tego mechanizmu można korzystać wielokrotnie w różnych umowach o fuzji, co zdaniem bankierów otwiera drzwi dla trójstronnych fuzji po przedłużeniu zachęt. Na razie resort finansów zamierza zostawić bez zmiany limit zachęt ustalony na wysokości 2 proc. aktywów mniejszego podmiotu zaangażowanego w fuzję. Wcześniej resort chciał zwiększyć zachętę i podwyższyć ten limit do 3 proc., ale ze względów politycznych musiał odłożyć to na półkę, bo zbyt dużo kosztowałoby to. Resort może jednak zmienić w terminie późniejszym ten limit i czas jego obowiązywania. W obecnej postaci kupujący bank ze Sieny zyskałby 2,2 mld euro.
Mechanizm wywołał jednak opory w koalicyjnym rządzie Mario Draghiego, bo wielu ministrów jest przeciwko używaniu pieniędzy podatników do zachęcania banków do fuzji. Mogą więc zablokować poczynania resortu finansów.