Czwartkowa sesja zaczęła się od mocnego uderzenia popytu. Tuż po starcie handlu notowania WIG20 zostały wywindowane do 1682 pkt. To nowy szczyt (w ujęciu intraday) trwającej od połowy marca fali wzrostowej. W tej okolicy indeks utrzymywał się mniej więcej do południa, by potem spasować i pod wpływem niekorzystnych odczytów makro cofnąć się pod kreskę.
Stopa bezrobocia w Niemczech wzrosła w kwietniu do 5,8 proc. (prog. 5,2 proc.), a PKB strefy euro w I kw. stopniało o 3,3 proc. w ujęciu r/r (prog. -3,1 proc.). Po południu przyszły jeszcze gorsze od oczekiwań dane z USA o liczbie nowych bezrobotnych (3,8 mln wobec prog. 3,5 mln) i indeksie Chicago PMI. Choć do niedawna złe dane były dobrymi danymi, to w piątek złe dane były jednak złymi. Gdy my kończyliśmy sesję symbolicznym spadkiem, Europa miała znacznie większe straty. DAX i CAC40 nurkowały bowiem o 1,9 proc. Na wyraźnym plusie był tylko BUX (0,9 proc.). Oznaki słabości widać też było na Wall Street, gdzie S&P500 spadał o 0,6 proc., a Nasdaq oscylował przy poziomie neutralnym.
Bilans całego miesiąca wypada dla WIG20 korzystnie. Zyskał bowiem w kwietniu aż 9 proc. Kończąc czwartek na poziomie 1648 pkt utrzymał się w kluczowej strefie oporowej wyznaczonej przez zniesienia Fibonacciego 38,2 i 50 proc. (odpowiednio 1600 i 1700 pkt). Warto zwrócić uwagę na segment małych spółek, bo wygląda na to, że to tam inwestorzy szukają teraz okazji. Wykres sWIG80 to wciąż coraz wyżej położone, dzienne świece. W czwartek indeks wyznaczył nowe maksimum intra 11 821 pkt, przebił się przez 61,8-proc. zniesienie i domknął lukę z 9 marca. To, przynajmniej z perspektywy AT, daje mu optymistyczne widoki na maj.
Jeśli chodzi o szeroki rynek, to w czwartek 43,5 proc. spółek kończyło dzień na plusie, 42 proc, na minusie. Siły były wyrównane. Dziewięć spółek zdołało wyznaczyć dziś co najmniej roczne maksimum notowań (m. in. Budimex, Selvita i Ten Square Games), a dwie analogiczne minimum (Vindexus, Seco Group). Wartość obrotów wyniosłą 1,4 mld zł, a więc wciąż utrzymuje się na rynku spora aktywność kapitału. Hitem dnia był Awbud (+53,6 proc.), a rozczarowaniem XTB (-9,4 proc.). Złoty wyraźnie zyskiwał w czwartek do dolara (0,7 proc.). Rentowność naszych 10-latek wzrosła do 1,461 proc.