Przypomnijmy, że Londyńska Giełda Papierów Wartościowych, która w 2007 r. kupiła Borsa Italiana za 1,6 mld euro, wystawiła ją na sprzedaż, aby uzyskać zgodę Unii Europejskiej na przejęcie firmy Refinitiv za 27 mld USD. Unijny regulator antymonopolowy wyraził w czerwcu zaniepokojenie, że połączenie londyńskiej giełdy i Refinitiv, która jest właścicielem platformy do handlu obligacjami Tradeweb, będzie skutkowało zbyt dużym udziałem połączonego podmiotu na europejskim rynku obligacji. Należąca do parkietu w Londynie grupa Borsa Italiana posiada bowiem 62,5 proc. udziałów w platformie obrotu obligacjami rządowymi MTS i kontroluje również giełdę w Mediolanie.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji jest już co najmniej kilka podmiotów zainteresowanych włoskim parkietem. Euronext przygotowuje się do złożenia oferty na zakup Borsa Italiana już w tym tygodniu – dowiedziała się agencja Bloomberga. Euronext chce dokonać przejęcia wraz z włoskim bankiem inwestycyjnym Cassa Depositi e Prestiti (CDP), który otrzyma około 8 proc. udziałów w Euronext, jeśli transakcja się powiedzie. Według szacunków Borsa Italiana jest wyceniana na 3,5 – 4 mld euro.
W wyścigu o parkiet w Mediolanie prawdopodobnie weźmie również udział niemiecki operator giełdowy Deutsche Boerse oraz szwajcarski SIX Swiss Exchange.
Jednak obecnie najbardziej prawdopodobny jest scenariusz przejęcia Borsa Italiana przez Euronext i CDP. Agencja Reutersa dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do włoskiego rządu, że Rzym chce, aby to właśnie to konsorcjum przejęło giełdę w Mediolanie. To właśnie Rzym ma decydujący głos w tej sprawie. Włoskie prawo pozwala rządowi blokować próby przejęcia pakietu kontrolnego przez graczy z UE i spoza UE w każdej firmie uznanej za strategicznie ważną. Do tej grupy zalicza się Borsa Italiana.