Jesteśmy w najgorętszym sezonie dywidendowym. To właśnie w III kwartale zazwyczaj przypada termin ustalenia prawa do dywidendy i jej wypłata. W najbliższych dniach prawo otrzymają m.in. akcjonariusze PKO BP, Elektrotimu, Instalu Kraków, Enter Air, Atlanty czy Lokum Deweloper. Warto mieć te firmy na uwadze, bo każda oferuje atrakcyjną, ponad 5-proc. stopę dywidendy.
Dywidendowi liderzy
Ten rok na GPW będzie rekordowy pod względem wartości wypłacanych dywidend, co w dużej mierze jest zasługą wyjątkowej hojności banków. Ostatnie burzliwe lata sprawiły, że regulator nie zalecał wypłat dywidend w tym sektorze. Teraz natomiast przyszedł czas na dystrybucję zysków akumulowanych w poprzednich okresach. Trudno zakładać, żeby taka hojność stała się w sektorze normą. Analogicznie w przypadku innych dużych spółek, w tym kontrolowanych przez Skarb Państwa. Wprawdzie w tym roku wypłacą całkiem spore kwoty, ale ich wyniki są mocno uzależnione nie tylko od otoczenia rynkowego i koniunktury gospodarczej, ale również od decyzji politycznych.
Analiza spółek dzielących się zyskiem pokazuje ciekawy trend: coraz silniejszą grupę stanowią firmy reprezentujące sektory nowej ekonomii. Działają w perspektywicznych branżach, co owocuje dużym wzrostem skali ich biznesu i najczęściej ma przełożenie również na dynamikę notowań giełdowych. Sprawdziliśmy, jak pod tym względem wypadają wszystkie spółki zgrupowane w indeksie WIGdiv. Wzięliśmy pod lupę średnioroczną stopę zwrotu od 2020 r. Dla spółek z tego indeksu przeciętnie wynosi ona 16,5 proc. i jest o 6,7 pkt proc. wyższa od średniej rocznej zmiany WIG w tym okresie. Co więcej, akcje aż 70 proc. firm wchodzących w skład indeksu dywidendowego przyniosły w tym okresie dwucyfrową średnią roczną stopę zwrotu. Prym wiodą Asbis czy cyber_Folks. Wypadają też dobrze pod względem dynamiki wyników. Średni roczny wzrost przychodów cyber_Folks od 2022 r. wynosi 14,4 proc., a w przypadku EBITDA sięga 20 proc.
– Nasza spółka od początku nie tylko dynamicznie rośnie, ale przede wszystkim ma wysokie przepływy. Osiągamy blisko 100 proc. konwersji EBITDA na przepływy pieniężne i utrzymujemy stabilny poziom nakładów inwestycyjnych. Dodatkowo, znacznie zredukowaliśmy dług, na koniec roku powinien zbliżyć się do zera. Dzięki temu mamy przestrzeń i kapitał do inwestowania w rozwój i dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami – mówi Robert Stasik, wiceprezes cyber_Folks. Spółka co roku zwiększa dywidendę. – Jest to szczególnie ważne dla mniejszych inwestorów, którzy są dla nas równie ważni jak instytucjonalni – mówi wiceprezes.
Również w Asbisie tegoroczna dywidenda jest rekordowa. – Asbis już od siedmiu lat nieprzerwanie dzieli się z akcjonariuszami swoimi zyskami. Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, a nasze zyski od kilku lat kształtują się na bardzo wysokich poziomach – tak decyzję o dywidendzie komentował Serhei Kostevitch, szef Asbisu.