Giełda pekińska to rynek stworzony z inicjatywy prezydenta Xi Jinpinga z myślą o małych i średnich spółkach. Stworzono ją w ciągu zaledwie dwóch miesięcy. Znaczna większość notowanych na niej spółek przeszła z rynku National Equities Exchange & Quotations (NEEQ), będącego tzw. rynkiem over-the-counter. Rynek NEEQ, działający od 2012 r., cechował się niską płynnością i w ostatnich latach mocno tracił na atrakcyjności. Powstanie Beijing Stock Exchange ma więc zapewnić małym i średnim chińskim spółkom lepsze warunki do zbierania kapitału. Parkiet ten ma więc stanowić uzupełnienie dla giełd w Szanghaju i Shenzen.
- Nowa giełda będzie odgrywała znaczącą rolę wspierając innowacje oraz transformację małych i średnich spółek - stwierdził Yi Huiman, przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych.
Czytaj więcej
1 308 lokalnych, objawowych zakażeń wykryto w Chinach między 17 października a 14 listopada co oznacza, że obecna fala zakażeń wywołana wariantem Delta jest większa niż ta, z którą Chiny borykały się latem (wówczas z ogniskami zakażeń wariantem Delta powiązano łącznie 1 280 lokalnych zakażeń w Chinach)
Giełda pekińska ma przyciągać spółki bardziej liberalnymi zasadami dotyczącymi ofert publicznych. Regulatorzy pozwolili również, by dochodziło na niej do dziennych wahań kursów akcji notowanych na niej spółek o 30 proc. w obie strony.
Giełda papierów wartościowych istniała już wcześniej w Pekinie - w latach 1918-1937. Handlowano na niej głównie obligacjami rządowymi, a jej znaczenie spadło po przeniesieniu stolicy do Nankinu w 1927 r. Została zamknięta po inwazji japońskiej w 1937 r.