Partnerem relacji jest Philips Polska
Wychodzimy ze stanu bezprecedensowego kryzysu, czeka nas zredefiniowanie modeli rozwojowych i polityk publicznych, ale też szukanie nisz, bo dziś klient szuka rzeczy niecodziennych, szytych na miarę – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, w trakcie debaty „Współpraca trzech sektorów: uczelnie, przedsiębiorcy, instytuty badawcze, jako podstawa rozwoju polskiej gospodarki".
Według wicepremier Polska powinna wykorzystać ten czas i środki płynące z funduszy unijnych na zbudowanie odporności gospodarczej na kolejne dekady. – Aby to było możliwe, potrzebujemy jeszcze więcej synergii między światem badawczym i przemysłem. Miarą sukcesu w tym obszarze jest poziom wydatków na badania i rozwój w relacji do PKB – podkreśliła Emilewicz.
Podała, że w 2015 r. nakłady te sięgały 0,68 proc. PKB, natomiast w 2019 r. wzrosły już do 1,01 proc. Celem na 2025 r. jest realizacja inwestycji na poziomie 2,4 proc. PKB.
Wspólny kierunek
Przedstawiciele biznesu podkreślali, że na rozwój innowacji w Polsce wpływa wiele czynników. – Na pewno potrzebna jest większa odwaga z kilku stron: administracji publicznej, uczelni i instytutów badawczych, a także firm. Niezwykle ważne jest, byśmy mieli poczucie, że idziemy w jednym kierunku – zaznaczył Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych Philips Health Systems.