Najbogatszy 1 procent Amerykanów powiększył w czwartym kwartale 2023 r. swoje majątki o 2 bln dol. Za ten wzrost niemal w całości była odpowiedzialna zwyżka cen posiadanych przez nich akcji.
Pękaty portfel najbogatszych Amerykanów
Na koniec roku miliarderzy mieli w swoich portfelach akcje oraz jednostki uczestnictwa funduszów typu mutual warte łącznie 19,7 bln dol. Według danych Fedu, w rękach tej części najbogatszych znajduje się blisko połowa akcji w USA należących do inwestorów indywidualnych, a w rękach najbogatszych 10 procent Amerykanów aż 87 proc. akcji.
– Efekt majątkowy związany z rosnącymi cenami akcji jest potężnym pomyślnym wiatrem dla nastrojów konsumenckich, wydatków oraz szerszego wzrostu gospodarczego. Oczywiście gospodarka jest wrażliwa na dekoniunkturę na rynku. Takie załamanie nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale jest możliwym wariantem rozwoju sytuacji, zwłaszcza, że akcje sprawiają wrażenie posiadania wysokich wycen — twierdzi mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics.
Próg amerykańskiego bogactwa: 11 mln dol.
Od 2020 r., czyli od początku pandemii Covid-19, majątki najbogatszego 1 proc. Amerykanów powiększyły się o prawie 15 bln dol. Od 2009 r., czyli od globalnego kryzysu finansowego, wzrosły one natomiast o niemal 30 bln dol.
Na koniec 2023 r. w rękach najbogatszego 1 procenta Amerykanów znajdowało się 30 proc. bogactwa narodowego, a w rękach najbogatszych 10 procent 67 proc. całego bogactwa w USA.