Takie wyniki przynosi przeprowadzone przez IBRiS badanie „Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?”.
Badanie pokazuje szereg obaw Polaków związanych z emeryturą. Najbardziej boimy się załamania lub niewydolności systemu emerytalnego, co może pozbawić nas środków do życia (66 proc. wskazań). Niemal 60 proc. badanych przejawia strach przed zajęciem ich oszczędności przez państwo. Ubóstwa na emeryturze obawia się ponad 51 proc. respondentów, a nieco ponad 38 proc. uważa, że może dojść do bankructwa instytucji finansowych, takich jak banki czy firmy ubezpieczeniowe.
Co więcej, ponad 81 proc. Polaków jest zdania, że wysokość ich emerytury nie zapewni im godnego życia, a 66 proc. prognozuje, że będą zmuszeni obniżyć standard swojego życia. Jedynie 26 proc. respondentów z momentem wejścia w wiek emerytalny zakończy pracę zawodową. 56 proc. ma zamiar ją kontynuować.
Czytaj więcej
Dwie trzecie Polaków deklaruje, że rosnące ceny wpływają dotkliwie na ich sytuację finansową. Dlatego tną wydatki nawet na podstawowe produkty.
IBRiS zapytał też o akceptowalną wysokość emerytury. 65 proc. badanych stwierdziło, że zaakceptowaliby emeryturę na poziomie 80 proc. obecnego wynagrodzenia. Emeryturę w wysokości 50 proc. wynagrodzenia gotowych byłoby przyjąć już tylko 7 proc. badanych, a na poziomie 30 proc. pensji nie więcej niż 2 proc. Ale spełnienia się właśnie tej ostatniej wizji spodziewa się największa grupa ankietowanych - 37 proc. z nich uważa, że ich emerytura nie przekroczy 30 proc. ostatniej pensji.