Raport podsumowujący to badanie informuje m.in., że w 2023 roku w Szkocji wdrożono rekordową liczbę 142 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (ang. Foreign Direct Investment - FDI). Jest to jedyna część Wielkiej Brytanii, która odnotowuje wzrosty w tym zakresie przez pięć kolejnych lat, a już przez osiem lat z rzędu ustępuje tylko Londynowi pod względem popularności wśród jednostek inwestujących z zagranicy. Sektory o największym wzroście to: dostawy usług użyteczności publicznej, technologia cyfrowa, usługi biznesowe oraz transport i logistyka.
Nastroje wśród inwestorów stale rosną – 26 proc. planujących inwestycje w Wielkiej Brytanii wybiera Szkocję zamiast innych lokalizacji. W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych inwestycyjnie miast Wielkiej Brytanii są trzy szkockie miasta: Edynburg (drugie miejsce, 32 inwestycje), Glasgow (czwarte miejsce, 25 inwestycji) i Aberdeen (ósme miejsce, 13 inwestycji). Głównymi krajami pochodzenia inwestycji napływających do Szkocji w 2023 roku były: Stany Zjednoczone (27), Niemcy (20) i Francja (10).
Czytaj więcej
Obustronna wymiana gospodarcza między Polską a Irlandią w ostatnich latach wykazuje pokaźne wzrosty rok do roku, a według przedstawicieli irlandzkiego rządu także wyniki za 2024 rok mogą być wręcz fenomenalne.
Zgodnie z danymi pochodzącymi z rejestrów PAYE (Pay As You Earn), mediana rocznego wynagrodzenia na etacie w 2023 roku w Szkocji wyniosła 35 518 funtów i była najwyższa w całym Zjednoczonym Królestwie, nieznacznie (tj. o 412 funtów) przewyższając nawet tę odnotowaną dla Anglii.
Jak liczna jest polska diaspora w Szkocji?
Według różnych szacunków Szkocję zamieszkuje 90-120 tys. Polaków. Ich najliczniejsze społeczności znajdują się w: Edynburgu, Glasgow, Aberdeen i Dundee. Pracują w wielu branżach – sklepach, biurach, administracji. Prowadzą także własne firmy usługowe i sklepy.
Inicjowanie relacji handlowych i inwestowania w Szkocji przy wsparciu instytucjonalnym na jej terenie może odbywać się za pośrednictwem np. Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu (podstawowe dane kontaktowe znajdują się na polskiej rządowej stronie internetowej Gov.pl) lub ze Scottish Enterprise. Jest to instytucja publiczna lokalnego rządu Szkocji wspierająca rozwój gospodarczy, przedsiębiorczość, innowacje, działalność międzynarodową i inwestycje w biznesie. Działalność tego organu obejmuje wschodnią i środkową część Szkocji. Natomiast podobne podmioty, Highlands and Islands Enterprise i South of Scotland Enterprise, działają odpowiednio w północno-zachodniej i południowej Szkocji.
Czytaj więcej
Wielka Brytania to jeden z najważniejszych dla Polski rynków eksportowych. Jednak relacje biznesowe z zagraniczną firmą, także brytyjską, są obciążone ryzykiem problemów z odzyskaniem należności w przypadku nierzetelności kontrahenta.
W połowie maja br. w Glasgow odbyła się druga edycja Polsko-Szkockiego Forum Biznesu poświęcona odnawialnym źródłom energii. Odnotowano wysoką frekwencję przedsiębiorców i instytucji oraz nawiązano liczne kontakty, szczególnie pomiędzy szkockimi wytwórcami wodoru a polską branżą transportową. Poza przedstawicielami biznesu udział w tym wydarzeniu wzięli m.in. polscy dyplomaci i urzędnicy pracujący na rzecz rozwoju polsko-brytyjskich stosunków gospodarczych.
Poprzednie Polsko-Szkockie Forum Biznesu zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z Edynburską Izbą Handlową, w warszawskim gmachu Ministerstwa Rozwoju i Technologii w marcu 2023 roku.