MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE

Indonezja jest największą gospodarką pośród krajów Azji Południowo-Wschodniej z PKB wynoszącym około 1 bln dolarów, co sytuuje ją na szesnastym miejscu pod względem wielkości gospodarki na świecie i siódmym pod względem parytetu siły nabywczej. W 2023 r. prognozowany wzrost gospodarczy Indonezji ma się mieścić w przedziale od 4,7 do 5,5 proc. a import rosnąć w średnim tempie ok. 11 proc. Priorytetowe programy rozwoju kraju przyjęte przez rząd Indonezji dotyczą m.in: produkcji przemysłowej, infrastruktury, cyfryzacji i sektora IT. Stwarza to korzystne warunki dla inwestorów zagranicznych w zakresie lokowania tam produkcji lub dostarczania usług. Indonezyjczycy chętnie widzą u siebie przedstawicieli sektorów takich jak: motoryzacja, elektronika, sprzęt medyczny i farmaceutyki, meble, żywność, turystyka, przemysł obronny.

Indonezja to wielki rynek. Jest to czwarty pod względem liczby mieszkańców (275 mln) kraj na świecie, o relatywnie młodej populacji, stale rosnącej klasie średniej, której konsumpcja napędza rozwój gospodarki kraju. W ostatnich latach bardzo dynamicznie zwiększył się popyt na zagraniczne towary z grupy dóbr przemysłowych i konsumpcyjnych. Co więcej, Indonezja poprzez przynależność do ASEAN umożliwia wejście na rynki pozostałych krajów Azji Południowo – Wschodniej, co łącznie oznacza rynek z ponad 650 milionami konsumentów.

Indonezja – coraz więcej transakcji z KUKE

Jak wskazują eksperci z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Azja Południowo-Wschodnia, z Indonezją jako największą gospodarką regionu, jest w ostatnich latach ostoją stabilnego wzrostu, a obroty w dwustronnym handlu Polski z Indonezją rosną. W br. według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) polski eksport towarów do tego kraju wyniósł 66 mln euro, notując zwyżkę o 18 proc. r/r. KUKE także zauważa rosnące zainteresowanie tym rynkiem. Ubezpieczona przez Korporację sprzedaż w 2022 r. zwiększyła się o 25 proc.

Czytaj więcej

Rekordowa wartość handlu transgranicznego Chin

- Miałem okazję uczestniczyć niedawno w dwustronnym forum gospodarczym, które pokazało konkretne okazje inwestycyjne, ale też to, że aktualnie doświadczamy idealnego klimatu do współpracy. A to bardzo ważne, gdy globalnie rośnie napięcie między krajami i blokami państw, zwiększając niepewność dla biznesu. Indonezja czuje, że to jest ten moment, kiedy może skutecznie zachęcić do inwestycji zagraniczne korporacje skoncentrowane przez poprzednie lata w większości na Chinach. I ten napływ inwestycji z krajów Zachodu już widać. Warto więc jak najszybciej skorzystać z tej możliwości. Poza tym kuszący jest sam rynek wewnętrzny z populacją sięgającą niemal 300 mln osób i stale rosnącą siłą nabywczą. W konferencji brali udział przedstawiciele znanych polskich firm, jak: Comarch, Modena, producent PVC Pietrucha czy Rafako zaangażowane w budowę elektrowni na wyspie Lombok - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.

- Oczywiście nie wszystko przebiega idealnie – w dobie protekcjonizmu kraj wprowadził ograniczenia na eksport różnych surowców, jak nikiel czy boksyty, a wcześniej olej palmowy. Po prostu władze chcą przenieść gospodarkę wyżej w łańcuchu wartości i produkować gotowe wyroby, a nie tylko dostarczać surowce czy półprodukty. Ale my z naszymi technologiami także mamy szansę na wspólne przedsięwzięcia z Indonezyjczykami – dodaje Władyczak.

Indonezja – czas na misję z KIG

Polscy przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem indonezyjskim mogą się tam wybrać z ekspertami Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba i Ambasada Indonezji w Polsce zapraszają bowiem do udziału w misji gospodarczej do Dżakarty, która odbędzie się w dniach 15-19 października br. Misja oznacza udział m.in. w: Indonesia - Europe Business Forum 2023 oraz Global Expo Indonesia 2023 czyli 38. edycji wielobranżowych targów i spotkań business-to-business organizowanych przez Ministerstwo Handlu oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indonezji.

Misja mająca na celu promocję polskiej oferty eksportowej zakłada zapoznanie jej uczestników z możliwościami i warunkami współpracy handlowo-gospodarczej i inwestycyjnej, jakie obecnie oferuje Indonezja; ich udział w bezpośrednich, indywidualnych rozmowach B2B oraz B2G, a także w spotkaniach net-workingowych z partnerami indonezyjskimi oraz udział w debatach oraz seminariach dotyczących rynku indonezyjskiego w ramach EU - Indonesia Business Forum 2023.

Czytaj więcej

Azja i reszta świata. Zmiany w siatce kooperantów amerykańskiego przemysłu odzieżowego

KIG do udziału w misji zaprasza polskie firmy z priorytetowych sektorów rekomendowanych przez stronę indonezyjską. A są to:

• części samochodowe,

• komponenty elektroniczne,

• sprzęt medyczny, farmaceutyki,

• higiena osobista,

• meble i drewno,

• zielona i cyfrowa gospodarka,

• żywność i napoje,

• gospodarka kreatywna,

• turystyka,

• przemysł obronny.

Przewidywany koszt udziału w misji wynoszący ok. 10-11 tys. zł netto od osoby obejmuje realizację programu merytorycznego oraz obsługę logistyczną uczestników wyjazdu tj. rezerwację przelotu Warszawa-Dżakarta-Warszawa, transport lokalny w Indonezji, opiekę organizacyjną ze strony KIG na miejscu, rezerwację hotelu w Dżakarcie, ubezpieczenie, wsparcie organizacyjne w spotkaniach B2B, udział w EU-INDONESIA Business FORUM 2023, a także program towarzyszący. Firmy zainteresowane udziałem w misji mogą się zgłaszać do KIG (trzeba wypełnić formularza zgłoszenia) do 31 sierpnia.

Indonezja – FTA z UE na horyzoncie

Jak wskazuje Janusz Władyczak w ocenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Indonezja ma dobre perspektywy makroekonomiczne na lata 2023-2025. Wzrost PKB ma wynosić po ok. 5 proc. rocznie, inflacja utrzymywać się w okolicach 3 proc., inwestycje zagraniczne corocznie po ok. 30 mld dolarów, a stopa inwestycji w gospodarce na poziomie niemal 30 proc. PKB. Co ważne, Unia Europejska od 2016 r. prowadzi rozmowy z władzami w Dżakarcie na temat zawarcia umowy o wolnym handlu (ang. Free Trade Agreement – FTA) na wzór tych, jakie Unia podpisała już z Singapurem i Tajwanem.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KUKE