Biomasa drzewna – sojusznik w walce ze smogiem i zmianami klimatu

Dzisiejsze technologie ogrzewania drewnem w gospodarstwach domowych pozwalają na znaczne zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Publikacja: 30.11.2020 06:00

Biomasa drzewna – sojusznik w walce ze smogiem i zmianami klimatu

Foto: Adobe Stock

Materiał powstał we współpracy z OSKP

Potwierdzają to certyfikowane laboratoria badające urządzenia przed ich wprowadzeniem do sprzedaży. Należy podkreślić, że od kilku lat w Polsce do obrotu wprowadzane są w większości nowoczesne kominki już spełniające normy, które zaczną obowiązywać na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r.

Więcej niż alternatywne ogrzewanie

Kominek to nie tylko źródło szybkiego ciepła, sposób na odreagowanie stresów codziennego dnia, ale przede wszystkim istotny element bezpieczeństwa energetycznego.

Warto zadać sobie pytanie: czy mój dom posiada własne, całkowicie niezależne źródło ogrzewania?

Gdy podstawowe źródło ciepła uzależnione jest od energii elektrycznej, alternatywa w postaci kominka czy pieca opalanego drewnem jest wręcz niezbędna. Podobnie jak w przypadku awarii kotła grzewczego, pompy ciepła lub systemu doprowadzającego ciepło do budynku.

Bezpiecznie dla planety

Europa aspiruje do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu poprzez m.in. osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. Jednym ze sposobów jest odchodzenie od paliw kopalnych (węgla i gazu ziemnego). W związku z tym w takich krajach jak Francja, Austria, Niemcy czy Holandia instalacja urządzeń grzewczych na biomasę drzewną jest dotowana, zaś kwoty dotacji sięgają nawet 10 tys. euro.

Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i założenia programu GREEN DEAL 2050, wykorzystanie drewna jako OZE również w Polsce powinno stać się jednym z elementów planu gospodarczego zmierzającego do ochrony klimatu.

Odnawialne - czyli na zawsze

Drewno to cenione w UE paliwo stałe odnawialne – gdy jest wykorzystywane lokalnie, przekłada się na minimalny ślad węglowy wynikający z transportu. Paliwa drzewne są przede wszystkim produktem ubocznym pozyskiwania i przetwarzania drewna. Warto tutaj podkreślić, że lesistość naszego kraju stale rośnie, a jako kraj rolniczy posiadamy olbrzymie areały niezagospodarowanych gruntów, które można wykorzystać pod plantacje tego surowca. Modelowym przykładem gospodarowania lasami i korzystania z ich potencjału jako OZE jest Austria. Zdecentralizowany sposób wykorzystania biomasy leśnej w gospodarstwach domowych tworzy miejsca pracy, wartość dodaną w regionie, zmniejsza udział paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Choć od 1970 r. wykorzystanie biomasy jako źródła energii wzrosło prawie pięciokrotnie, ilość drewna w austriackich lasach wzrosła o ponad 40 proc.

Wskaźniki nie kłamią

Istotną rolę biomasy w ogrzewaniu określają również Warunki Techniczne 2021 dla nowo budowanych domów. Zgodnie z nimi najbardziej przyjazne dla środowiska są energie: słoneczna, wiatrowa i geotermalna ze wskaźnikiem 0 oraz biomasa ze wskaźnikiem 0,2. Podczas gdy kopalny gaz i węgiel mają wskaźnik 1,1. Warto podkreślić, że w 2018 r. udział biomasy stałej w odnawialnych źródłach energii na terenie UE w sektorze H&C (ogrzewanie i chłodzenie) wynosił aż 76,6 proc.

Międzynarodowy sukces polskiej technologii

Na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać rygorystyczne normy dla urządzeń grzewczych. Polscy producenci kominków, będąc w ścisłej czołówce w produkcji nowoczesnych urządzeń do ogrzewania drewnem, dostosowali ofertę do tych norm dużo wcześniej. Eksport urządzeń na rynek niemiecki od pięciu lat wymaga spełniania norm BImSchV Stufe 2. Podobne normy, w niektórych aspektach bardziej restrykcyjne niż te określone w Dyrektywie ECODESIGN, obowiązują także w Szwajcarii czy Austrii.

Najważniejsi są ludzie

Efektywne urządzenie, odpowiednie paliwo i świadomy, wyedukowany użytkownik to gwarancja niskoemisyjnego spalania drewna. Młode pokolenie Polaków przywiązuje coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska, o istotnej roli edukacji w tym zakresie przekonały się już inne kraje europejskie, a my podążamy ich śladem.

Bezpieczne powietrze

Wiemy, że spalanie węgla i jego pochodnych w przestarzałych instalacjach stanowi główne źródło ogrzewania wielu polskich domów, przyczyniając się tym samym do zanieczyszczenia powietrza. Jednak wprowadzając lokalne regulacje prawne mające na celu redukcję smogu, należy pamiętać, aby ich założenia nie były sprzeczne z polityką klimatyczną UE, a jednocześnie dawały użytkownikom czas i warunki na dostosowanie już istniejących instalacji.

Ograniczenia dla kominków spełniających normy EKOPROJEKTU są ekologicznie nieuzasadnione i niezgodne z europejską polityką klimatyczną, ponieważ zmniejszają udział OZE w produkcji energii cieplnej.

Jak zatem walczyć ze smogiem? Korzystając z doświadczeń innych krajów, które swoimi działaniami skutecznie doprowadziły do poprawy jakości powietrza.

www.OgrzewamyDrewnem.pl

Materiał powstał we współpracy z OSKP

Potwierdzają to certyfikowane laboratoria badające urządzenia przed ich wprowadzeniem do sprzedaży. Należy podkreślić, że od kilku lat w Polsce do obrotu wprowadzane są w większości nowoczesne kominki już spełniające normy, które zaczną obowiązywać na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r.

Pozostało 92% artykułu
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Ekonomia
Technologie napędzają firmy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekonomia
Od biznesu wymaga się odpowiedzialności