Bezpiecznie dla planety
Europa aspiruje do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu poprzez m.in. osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto. Jednym ze sposobów jest odchodzenie od paliw kopalnych (węgla i gazu ziemnego). W związku z tym w takich krajach jak Francja, Austria, Niemcy czy Holandia instalacja urządzeń grzewczych na biomasę drzewną jest dotowana, zaś kwoty dotacji sięgają nawet 10 tys. euro.
Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i założenia programu GREEN DEAL 2050, wykorzystanie drewna jako OZE również w Polsce powinno stać się jednym z elementów planu gospodarczego zmierzającego do ochrony klimatu.
Odnawialne - czyli na zawsze
Drewno to cenione w UE paliwo stałe odnawialne – gdy jest wykorzystywane lokalnie, przekłada się na minimalny ślad węglowy wynikający z transportu. Paliwa drzewne są przede wszystkim produktem ubocznym pozyskiwania i przetwarzania drewna. Warto tutaj podkreślić, że lesistość naszego kraju stale rośnie, a jako kraj rolniczy posiadamy olbrzymie areały niezagospodarowanych gruntów, które można wykorzystać pod plantacje tego surowca. Modelowym przykładem gospodarowania lasami i korzystania z ich potencjału jako OZE jest Austria. Zdecentralizowany sposób wykorzystania biomasy leśnej w gospodarstwach domowych tworzy miejsca pracy, wartość dodaną w regionie, zmniejsza udział paliw kopalnych w krajowym miksie energetycznym. Choć od 1970 r. wykorzystanie biomasy jako źródła energii wzrosło prawie pięciokrotnie, ilość drewna w austriackich lasach wzrosła o ponad 40 proc.
Wskaźniki nie kłamią
Istotną rolę biomasy w ogrzewaniu określają również Warunki Techniczne 2021 dla nowo budowanych domów. Zgodnie z nimi najbardziej przyjazne dla środowiska są energie: słoneczna, wiatrowa i geotermalna ze wskaźnikiem 0 oraz biomasa ze wskaźnikiem 0,2. Podczas gdy kopalny gaz i węgiel mają wskaźnik 1,1. Warto podkreślić, że w 2018 r. udział biomasy stałej w odnawialnych źródłach energii na terenie UE w sektorze H&C (ogrzewanie i chłodzenie) wynosił aż 76,6 proc.
Międzynarodowy sukces polskiej technologii
Na terenie całej UE od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać rygorystyczne normy dla urządzeń grzewczych. Polscy producenci kominków, będąc w ścisłej czołówce w produkcji nowoczesnych urządzeń do ogrzewania drewnem, dostosowali ofertę do tych norm dużo wcześniej. Eksport urządzeń na rynek niemiecki od pięciu lat wymaga spełniania norm BImSchV Stufe 2. Podobne normy, w niektórych aspektach bardziej restrykcyjne niż te określone w Dyrektywie ECODESIGN, obowiązują także w Szwajcarii czy Austrii.
Najważniejsi są ludzie
Efektywne urządzenie, odpowiednie paliwo i świadomy, wyedukowany użytkownik to gwarancja niskoemisyjnego spalania drewna. Młode pokolenie Polaków przywiązuje coraz większą wagę do kwestii ochrony środowiska, o istotnej roli edukacji w tym zakresie przekonały się już inne kraje europejskie, a my podążamy ich śladem.