Materiał powstał we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Ograniczenie nadmiernego zużycia energii przez starsze budynki użyteczności publicznej to jedno z najważniejszych wyzwań związanych z ochroną środowiska. Skutecznym sposobem osiągnięcia tego celu jest termomodernizacja, która znacznie zmniejsza zapotrzebowanie obiektów na energię. A to bezpośrednio przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a więc na ochronę klimatu.
Przykładem takich działań jest imponujące przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) w ramach aktywnej polityki, mającej na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków instytucji kultury, szkół artystycznych i uczelni. Projekt obejmuje kompleksową modernizację energetyczną wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce.
Efektem realizacji projektu będzie również istotny spadek kosztów utrzymania budynków i poprawa ich stanu technicznego.
Zmianę odczują na pewno osoby korzystające z burs, które objęła modernizacja. Z kolei dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych istotne jest, że dzięki remontom możliwa była poprawa akustyki w części sal – a to bezpośrednio przekłada się na polepszenie warunków nauki i pracy oraz podniesienie jakości kształcenia.