Wśród zatrzymanych znajdują się też członkowie kierownictwa firmy transportu miejskiego w Mediolanie, ATM, pracownicy kadrowi Engineering Informatica, dostawcy usług informatycznych i trzech innych przedsiębiorstw podwykonawczych — podała prokuratura.

„Dowiedzieliśmy się dopiero co o faktach. Trwa obecnie śledztwo i będziemy współpracować z władzami" — poinformował emailem Reutera jeden z rzeczników Alstoma. Pracownica biura prasowego Engineering Informatica powiedziała, że jej firmę również poinformowano o śledztwie — Zapoznajemy się z okolicznościami tego śledztwa i nie mamy nic do dodania na tym etapie — stwierdziła. Siemens i pozostałe firmy jeszcze nie zareagowały.

Prokuratura podkreśliła, że również przedsiębiorstwa zostały objęte śledztwem, bo włoskie prawo czyni je odpowiedzialnymi za wszelkie poczynania szefów. Zatrzymane osoby podejrzewa się o korupcję, manipulowanie przetargami, defraudację środków, nadużywanie władzy i poświadczanie nieprawdy. Podejrzane wypłaty dotyczą 125 tys. euro, wypłaconych albo obiecanych od października 2018 do lipca 2019 w związku z 8 przetargami o wartości 150 mln euro. Policja dokonała rewizji w domach o biurach w 15 miastach w ramach tego śledztwa.