Lata 90. to dla wielu sektorów polskiej gospodarki kulminacja problemów gwałtownego spadku popytu na produkty wielkich przedsiębiorstw państwowych i wywołane tym procesem znaczące zmiany na krajowym i regionalnych rynkach pracy. Nie ominęły one również terenów dawnego województwa tarnobrzeskiego, które aktywność gospodarczą opierały na funkcjonowaniu tarnobrzeskiego Siarkopolu, stalowowolskiej HSW i nowodębskiego Dezametu. Siarka i nawozy dla rolnictwa, maszyny budowlane czy sprzęt AGD to dawne wizytówki surowców i produktów o ogromnej skali sprzedaży krajowej i eksportowej. Gdy przyszło załamanie sprzedaży w tych zakładach należało szybko znaleźć ratunek od utraty miejsc pracy i sposób na wykorzystanie zbędnej infrastruktury. W roku 1997 w regionie utworzono na ok. 600 ha specjalny obszar ekonomiczny, a w 1999 roku do gry o reaktywację kluczowych lokalnych firm wkroczyła Agencja Rozwoju Przemysłu SA.
Do dziś przedsiębiorcy działający na tym terenie oraz nowi inwestorzy krajowi i zagraniczni otrzymali od ARP SA 188 zezwoleń i decyzji wspierających ich ulgami strefowymi. Przeprowadzenie skutecznie prawie 200 procedur pozyskania nowych projektów inwestycyjnych i udzielenia zwolnień podatkowych pozwoliło na utrzymanie oraz utworzenie 13,5 tys. miejsc pracy. Przedsiębiorcy zainwestowali 3,2 mld zł w powstanie zakładów w ramach branż i specjalizacji, których nigdy wcześniej nie było na tym terenie. Np. produkcja aluminiowych felg samochodowych, szyb dla przemysłu motoryzacyjnego i szkła gospodarczego, farmaceutyków i implantów medycznych, folii i akcesoriów dla ogrodnictwa oraz wielu innych spowodowały, iż obraz regionu to nie tylko siarka, koparki i pociski.
Ogromnym wyzwaniem stało się w 2001 r. uruchomienie działań zagospodarowania infrastruktury radomskiego Łucznika, niegdyś potentata w produkcji maszyn do pisania i do szycia. Nowe projekty inwestycyjne wymagały modernizacji i dostosowania do potrzeb przedsiębiorców dróg dojazdowych, działek inwestycyjnych, sieci dostaw mediów energetycznych, hali produkcyjnej i biurowca. Pozyskano nowe tereny inwestycyjne, ARP SA wybudowała na terenie strefy w Radomiu dodatkowo cztery hale produkcyjne. Wydanych zostało 35 zezwoleń na działalność gospodarczą w strefie i decyzji o wsparciu. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN obecna jest też w Ożarowie Mazowieckim.
W latach 2008–2012 powstał kompleks pięciu hal produkcyjnych w Tarnobrzegu, które błyskawicznie zostały zagospodarowane przez nowych inwestorów strefowych. Pozytywne doświadczenia zaowocowały decyzjami dotyczącymi prac projektowych i budowy kolejnych hal w Stalowej Woli, Radomiu i ponownie w Tarnobrzegu. Konsekwentnie poszerzano ofertę inwestycyjną tarnobrzeskiej strefy, pozyskując nowe tereny – realizowano zakupy działek inwestycyjnych o zróżnicowanej wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów. Dla poprawy warunków logistycznych dla kontrahentów przedsiębiorców działających w TSSE w tarnobrzeskiej podstrefie ARP wybudowała parking wraz z zapleczem sanitarnym mogący pomieścić kilkadziesiąt samochodów osobowych i zawierający 60 stanowisk dla TIR-ów. Zbudowano również oświetlenie drogi dojazdowej do strefy.
Rok 2018 przynosi nowy etap w historii tarnobrzeskiej strefy EURO-PARK WISŁOSAN. Zgodnie z nowym modelem funkcjonowania SSE w Polsce wprowadzono podział terytorialny kraju w aspekcie przyporządkowania powiatów i jednostek samorządu terytorialnego do poszczególnych stref, wyznaczając obszary współpracy na linii zarządy SSE – regionalne i lokalne samorządy oraz wprowadzono system udzielania pomocy publicznej i zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców z tych terenów. EURO-PARK WISŁOSAN prowadzi zadania zgodnie z ustawą o wspieraniu nowych inwestycji w ramach obszaru obejmującego powiaty: niżański, przemyski, stalowowolski, tarnobrzeski oraz miasta na prawach powiatu Tarnobrzeg, Przemyśl (w woj. podkarpackim); powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, miński, siedlecki, zwoleński oraz miasta na prawach powiatu Radom, Siedlce (w woj. mazowieckim); powiaty: bialski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, radzyński, rycki, tomaszowski, włodawski, zamojski oraz miasta na prawach powiatu Biała Podlaska, Chełm (w woj. lubelskim) oraz część powiatu wrocławskiego, w gminie Kobierzyce (w woj. dolnośląskim).