Materiał powstał we współpracy z firmą GMV Innovating Solutions
Tymczasem, specjalizacją w sektorze kosmicznym jest nie tylko hardware, ale także software, czyli IT dla space. Chodzi tu m.in. o tworzenie oprogramowania pokładowego i naziemnego, stanowiącego fundament działania każdej misji kosmicznej.
Polska może się już pochwalić znaczącymi sukcesami w obszarze IT dla space, a polscy programiści uczestniczą w wielu projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W ramach misji OPS-SAT ESA na orbicie okołoziemskiej od ponad półtora roku pracuje satelita technologiczny wyposażony w oprogramowanie pokładowe opracowane i zaimplementowane przez inżynierów z warszawskiej firmy GMV Innovating Solutions. Firma bierze również udział w rozwoju oprogramowania dla misji Sentinel-5, która jest elementem programu Copernicus Unii Europejskiej.
W Polsce powstaje także programowalny odbiornik sygnału GNSS (tzw. GNSS software receiver) dla satelitów i małych rakiet nośnych. Umożliwia on m.in. precyzyjne określenie położenia satelity na orbicie czy dokładne monitorowanie trajektorii lotu rakiety. Wiele zalet tego urządzenia, w tym jego uniwersalność, niewielki rozmiar oraz możliwość taniej i szybkiej produkcji seryjnej, czynią z niego idealne narzędzie nawigacyjne dla dynamicznie rozwijającego się na całym świecie segmentu nano- i mikrosatelitów. Polski odbiornik GNSS powstaje w oparciu o wieloletnią inwestycję własną firmy GMV oraz fundusze pochodzące z programów ESA dedykowanych rozwojowi technologii kosmicznych, które mają duży potencjał komercyjny.