Automatyzacja jest pożądana przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z powtarzalnymi czynnościami manualnymi, np. uzgodnieniami, przenoszeniem danych pomiędzy systemami. Takie czynności konsumują dużo zasobów, a nie generują korzyści. Ale robotyzacja jest także pożądana w przypadku procesów, w których liczy się czas – np. przygotowanie raportu finansowego. To, jak szybko sporządzony zostanie raport finansowy, wpływa na szybkość podejmowania działań biznesowych.
Jakie narzędzia są stosowane obecnie do raportowania finansowego?
Znaczne korzyści mogą zostać osiągnięte poprzez wdrożenie funkcjonalności przygotowania raportów i sprawozdań finansowych na bazie danych bezpośrednio pochodzących z systemów księgowych. Takie czynności jak formatowanie raportów czy nawet przygotowanie innych wersji językowych też mogą być w pełni zautomatyzowane. W Polsce od 2018 roku obowiązuje wymóg sporządzania sprawozdań w formacie XML. Dobrze, jeżeli taka funkcjonalność jest „zaszyta" w module raportowania – dzięki niej zaoszczędzimy czas na przenoszenie danych i zabezpieczymy się przed błędami.
W przypadku spółek, gdzie kilka osób pracuje równolegle nad przygotowaniem sprawozdania finansowego, dobrze sprawdzają się narzędzia umożliwiające równoczesną pracę nad sprawozdaniem bez konieczności przesyłania sobie pliku.
Który obszar raportowania może dać firmom znaczące korzyści z automatyzacji?
Możemy tu przywołać przykład optymalizacji procesu konsolidacji, która daje ogromne możliwości. Kilka lat temu Deloitte przeprowadziło badanie, z którego wynikało, że ten obszar generuje największe opóźnienia. Często ich przyczyną jest właśnie liczba manualnych czynności, które należy wykonać, a które mogą zostać zautomatyzowane (poniżej informacja na temat możliwości automatyzacji).